Bireylerin kullandığı savunma mekanizmalarının akıl hastalıklarının stigmatizasyonuyla ilişkisi
Relation between the defense mechanism employed by the population and mental illness induced stigmatization
- Tez No: 104798
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEMAL ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZ Bu araştırmada“Bireylerin Kullandığı Savunma Mekanizmalarının Akıl Hastalığının Stigmatizasyonu ile ilişkisi var mıdır?”sorusunun cevabı aranmıştır. Bu amaçla İstanbul'daki devlet üniversitelerinde okuyan toplam 150 öğrencinin katılımıyla örneklem grubu oluşturulmuştur. Bu amaçla örneklem grubundaki katılımcılara vaka öyküsü okutulmuştur. Stigmatizasyonu ölçmek üzere Sosyal mesafe Skalası, Karakteristikler Skalası, Duygusal Tepki Skalası, Maharet Değerlendirme Skalası ve Tehlikelilik Skalası olmak üzere beş skala, Savunma mekanizmalarını ölçmek için ise Savunma Biçimleri Testi örneklem grubuna birebir uygulanmıştır. Skalalar ve test puanlandıktan sonra elde edilen veriler istatistik yöntemlerle analiz edilmiştir. Savunma mekanizmalarının 88 itemi ve her bir stigmatizasyon ölçeği arasındaki ilişkiye Spearman Korelasyon Katsayısı ile bakılmış ve burada anlamlı çıkan veya anlamlılığa yakın olan itemler açıklayıcı değişken olarak regresyon analizine alınmıştır. Elde edilen sonuçlara göre Sosyal Mesafe, Duygusal Tepki ve Tehlikelilik skalalannda kendisini tekrar eden iki savunma mekanizması olduğu tespit edilmiştir. Bunlar yapay özgecilik ve karşıt tepki geliştirmedir. Tamamında ortak olan savunma mekanizması ise karşıt tepki geliştirmedir. Bu sonuçlar doğrultusunda kaşıt tepki geliştirme mekanizmasının akıl hastalığının tehlikeliliğinin vurgulanması ile birlikte ortaya çıktığı ve bunun stigmatizasyonu arttırıcı yönde bir etkiye sahip olduğu anlaşılmıştır. Anahtar kelimeler : Akıl hastalıkları, Stigmatizasyon, Savunma Mekanizmaları ABSTRACT İn this study an answer to the question of Relation Between the Defense Mechanisms Employed by the population and Mental Illness Induced Stigmatization was examined. For that purpose, a sampling group consisting a total number of 150 students of the State Universities in Istanbul was formed. To achieve that purpose, vignettes were read to the participating subjects. In order to measure the stigmatization, five scales (Social Distance Scale, Characteristics Scale, Affective iii
Özet (Çeviri)
ÖZ Bu araştırmada“Bireylerin Kullandığı Savunma Mekanizmalarının Akıl Hastalığının Stigmatizasyonu ile ilişkisi var mıdır?”sorusunun cevabı aranmıştır. Bu amaçla İstanbul'daki devlet üniversitelerinde okuyan toplam 150 öğrencinin katılımıyla örneklem grubu oluşturulmuştur. Bu amaçla örneklem grubundaki katılımcılara vaka öyküsü okutulmuştur. Stigmatizasyonu ölçmek üzere Sosyal mesafe Skalası, Karakteristikler Skalası, Duygusal Tepki Skalası, Maharet Değerlendirme Skalası ve Tehlikelilik Skalası olmak üzere beş skala, Savunma mekanizmalarını ölçmek için ise Savunma Biçimleri Testi örneklem grubuna birebir uygulanmıştır. Skalalar ve test puanlandıktan sonra elde edilen veriler istatistik yöntemlerle analiz edilmiştir. Savunma mekanizmalarının 88 itemi ve her bir stigmatizasyon ölçeği arasındaki ilişkiye Spearman Korelasyon Katsayısı ile bakılmış ve burada anlamlı çıkan veya anlamlılığa yakın olan itemler açıklayıcı değişken olarak regresyon analizine alınmıştır. Elde edilen sonuçlara göre Sosyal Mesafe, Duygusal Tepki ve Tehlikelilik skalalannda kendisini tekrar eden iki savunma mekanizması olduğu tespit edilmiştir. Bunlar yapay özgecilik ve karşıt tepki geliştirmedir. Tamamında ortak olan savunma mekanizması ise karşıt tepki geliştirmedir. Bu sonuçlar doğrultusunda kaşıt tepki geliştirme mekanizmasının akıl hastalığının tehlikeliliğinin vurgulanması ile birlikte ortaya çıktığı ve bunun stigmatizasyonu arttırıcı yönde bir etkiye sahip olduğu anlaşılmıştır. Anahtar kelimeler : Akıl hastalıkları, Stigmatizasyon, Savunma Mekanizmaları ABSTRACT İn this study an answer to the question of Relation Between the Defense Mechanisms Employed by the population and Mental Illness Induced Stigmatization was examined. For that purpose, a sampling group consisting a total number of 150 students of the State Universities in Istanbul was formed. To achieve that purpose, vignettes were read to the participating subjects. In order to measure the stigmatization, five scales (Social Distance Scale, Characteristics Scale, Affective iiiReactions Scale, Skill Assessment Scale and Dangerousness Scale), and to measure the defense mechanisms“Defense Style Questionnaire”were applied respectively to the subjects. After the scales and the test were graded, the obtained data were analyzed using statistical methods. The relation between 88 defense mechanism items and scores of the each stigmatization -scales were examined using the Spearman Correlation Coefficients and the meaningful or reasonably meaningful items were selected for multiple regression analyses as variables. According to the results obtained, two self-repeating defense mechanisms were found in the Social Distance, Affective Reaction and Dangerousness Scales. These were altruism and reaction formation. Based upon these results, it was shown that, the reaction formation mechanism was prominent when the dangerousness of the mental illness was emphasized and had an magnifying effect on the stigmatization. Key words : Mental Illness, Stigmatization, Defense Mechanisms IV