Küreselleşme sürecinde nüfus sorunu
Population problem in the globalization era
  1. Tez No: 104802
  2. Yazar: EMİNE TAHSİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKEL MİNİBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Teorisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZ Bu çalışmada gelişmiş ülkeler ile gelişmekte olan ülkeler (GOÜ) arasındaki eşitsizliklerin nedenini açıklamada nüfus olgusunun gelişme iktisadi ile demografinin kesişim noktası olarak irdelendiği başlıklar ele alınmaktadır. Nüfus dinamikleri ile iktisadi büyüme arasındaki ilişkiyi irdeleyen nüfus teorilerinin ayni zamanda nüfus olgusuna yaklaşımı tanımlanmakta, demografi alanındaki gelişmelerin nüfus teorilerine nasıl yansıdığı tanılanmakta, demografi alanındaki gelişmelerin nüfus teorilerine nasıl yansıdığı tanımlanmaktadır. Küreselleşme sürecinde nüfus dinamiklerinde meydana gelen değişikliklerin nüfus sorunun hangi tanımlar çerçevesinde ele alındığı ise çalışmanın bir diğer alt başlığını oluşturmakta, beşeri kalkınma, sürdürülebilir kalkınma, fakirlik gibi kavramların tanımı yapılmaktadır. Çalışmanın son bölümünde ise nüfus dinamiklerine müdahalenin aracı olarak nüfus politikalarının oluşturulması sürecine yönelik çalışmalar ile nüfus politikalarının tanımı ile kapsamı ele alınmaktadır. ABSTRACT In this study, the place of population concept as a cross-section point of development economics and demography have been analyzed in order to explain the reason of inequalities between the developed and the developing countries. The population theories that analyze the relationship between population dynamics and economic development have been considered. And also the reflections of developments in demography to the formation of population theories have also been cared. In the second part of the study the change in population dynamics in the globalization era tried to be defined by using the concepts;human capital, human development, sustainable development and poverty. In the last part of the study, as a preventation instrument, the formation process of the population policies and the definition and the dimensions of population theories have been defined. m
Özet (Çeviri)