Dağıtım kanallarında çatışma, güç ilişkileri ve çatışma yönetimi: Plastik boru sektötünde bir araştıma
Conflict in marketing channels, power relationship and conflict management: A research on plastic pipers sector
  1. Tez No: 104801
  2. Yazar: NEVZAT DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET MUCUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
oz Dağıtım kanalları pazarlama karması unsurları içinde önemli bir yer tutmaktadır. Dağıtım kanallarının etkin bir biçimde yönetimi, işletmenin başarısına büyük katkılarda bulunabilir. Kanalın etkin yönetimi için de, kanal yapısının ve kanal üyeleri arasındaki kurumsal ilişkilerin iyi bilinmesi gerekmektedir. Sözkonusu ilişkilerde çatışma ve güç kullanımı oldukça yaygın olarak kendim göstermektedir. Bu çerçevede, tez çalışmasında dağıtım kanalları, dağıtım kanallarında çatışma, dağıtım kanallarında güç, güç ilişkileri ve çatışma yönetimi ele alınarak çeşitli boyutlarıyla incelenmiştir. Tez çalışması dört bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde, önce dağıtım kanalları ana hatlarıyla incelenmiş; sonra, dağıtımda aracı işletmeler ve başlıca dağıtım kanalı alternatifleri ele alınmıştır. Daha sonra da, belli başlı dağıtım kanalı türleri gözden geçirilmiştir. İkinci bölümde, önce kanal çatışması ile rekabet farkı ele alınmış; sonra, kanal çatışmasının çeşitli düzeyleri ve çatışma kaynaklan incelenmiştir. Daha sonra, kanal etkinliği çeşitli yönleriyle değerlendirilmiş; son olarak da, çatışmanın tırmanması ve çatışmanın sonuçlan tartışılmıştır. Üçüncü bölümde, önce kanal gücü ve başlıca kaynaklan ele alınmış; sonra dağıtım kanalında güç dengesi, güç uygulamasını etkileyen faktörler ve gücün kullanılması incelenmiştir. Daha sonra da, gücün kullanılmasında etkileme stratejileri, kanal egemenliği yöntemleri, çatışma yönetimi ve çözümleme stratejileri ayrıntılı olarak ele alınarak incelenmiştir. Tezin araştırma kısmını oluşturan dördüncü bölümde, plastik sektörünün plastik boru alt sektöründe çatışma ve güç ilişkilerine yönelik bir anket çalışmasına yer verilmiş; bu çerçevede elde edilen veriler frekans tabloları şeklinde sunulmuş ve oluşturulan hipotezler ilgi analizi yöntemlerinden Ki-Kare yöntemiyle test edilmiştir. 111Çatışmanın sonuç ve öneriler kısmında da, teorik bölümlerden ve uygulama bölümünden elde edilen bazı sonuç ve önerilere yer verilmiştir. ABSTRACT Distribution channels play a very important role within the marketing mix elements. Designing an optimal channel structure, efficient implementation of it and good management of channels can have an important contribution to the company's success. Within this framework, the concept of distribution, distribution channels and the increasing importance of distribution channels, channel conflict, power and exercising power in distribution channels and conflict management have been studied in this thesis. The thesis consists of four chapters. In the first chapter, the concept of distribution and distribution channels were examined; then channel intermediaries, alternative distribution channels, and essential types of distribution channels were reviewed. In the second chapter, the difference between conflict and competition, along with various levels of channel conflict and their sources were examined. Then, channel efficiency was evaluated with its different aspects and impact of channel conflict on channel efficiency was discussed. In the third chapter, firstly, power and sources of power were taken up; exercising power and factors that may influence power were examined. Later on, use of power and influence strategies; methods of channel leadership and conflict management strategies were studied. The fourth chapter consists of a survey. The survey was conducted by using the questionnaire method, and the data were analyzed using the Chi-Square analysis technique. In the conclusion and suggestions part of the study, the results and the proposals, acquired from the theoretical chapters and the survey part, were discussed.
Özet (Çeviri)
Çatışmanın sonuç ve öneriler kısmında da, teorik bölümlerden ve uygulama bölümünden elde edilen bazı sonuç ve önerilere yer verilmiştir. ABSTRACT Distribution channels play a very important role within the marketing mix elements. Designing an optimal channel structure, efficient implementation of it and good management of channels can have an important contribution to the company's success. Within this framework, the concept of distribution, distribution channels and the increasing importance of distribution channels, channel conflict, power and exercising power in distribution channels and conflict management have been studied in this thesis. The thesis consists of four chapters. In the first chapter, the concept of distribution and distribution channels were examined; then channel intermediaries, alternative distribution channels, and essential types of distribution channels were reviewed. In the second chapter, the difference between conflict and competition, along with various levels of channel conflict and their sources were examined. Then, channel efficiency was evaluated with its different aspects and impact of channel conflict on channel efficiency was discussed. In the third chapter, firstly, power and sources of power were taken up; exercising power and factors that may influence power were examined. Later on, use of power and influence strategies; methods of channel leadership and conflict management strategies were studied. The fourth chapter consists of a survey. The survey was conducted by using the questionnaire method, and the data were analyzed using the Chi-Square analysis technique. In the conclusion and suggestions part of the study, the results and the proposals, acquired from the theoretical chapters and the survey part, were discussed.