Savunma harcamaları ve ekonomiye etkileri
Military expenditure and its influences to economy
  1. Tez No: 104839
  2. Yazar: M. ALİ ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERAFETTİN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bütçe ve Mali Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZ“Savunma Harcamaları ve Ekonomiye Etkileri ”konulu bu tez çalışmasında kapsam olarak MSB.'lığı bütçesi'nin 1973 sonrası verileri kullanılmıştır. Ancak verilere ulaşmada yaşanan zorluklar ve verilerin güvenilirlik düzeyi zaman aralığında değişmelere neden olmuş ve son verilerin kullanılmasını engellemiştir. Tezde kamu harcamalarından yola çıkılarak savunma harcamasının kapsamlı bir tarifi yapılmış daha sonra ise Türkiye 'de savunma harcamasının özellikleri boyutları, ekonomi içerisindeki yeri oransal analizlerle incelenmiştir. Sonuç olarak ise savunma harcamalarının seçilen ekonomik büyüklüklerle olan ilişkileri korelasyon ve regresyon analizi ile incelenmiştir. ABSTRACT Thedatums after 1973 of the budgets of National Defens Ministary have been used as the content in this thesis about“Military Expenditure and its Influences to Economy”. But difficulties to reach to the datums and their confidence level change the period, impeded using recent datums. In this thesis, the military expenditure has defined in detail with help of public expenditures, then, proporties of Turkey's military expenditure, its dimentions, its place in economy have been examined with propartial analyses. Finally, relationships between military expentidure and economic greatness selected have been examined with correlationanalyse and regression analyse. tv
Özet (Çeviri)