Küreselleşme, sendikaların krizi ve enternasyonalizm
Globalization, crisis of trade unions and internationalizm
- Tez No: 104840
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT ÜRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, International Relations, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
ÖZ Küreselleşme sürecinin ekonomik, siyasal, sosyal, kültürel çok yönlü etkileri bulunmaktadır. Biz, bu anlamda, tez çalışmamızda, küreselleşmenin özellikle ulusal ve uluslararası düzeylerde sendikal hareket üzerindeki etkileri üzerinde durmaktayız. Küreselleşme sürecinin ekonomik, siyasal ve sosyo-kültürel paradigmaları çerçevesinde sendikal hareketin gerek ulusal gerekse uluslararası düzeyde yaşamakta olduğu kriz ve bu kriz saptaması bağlamında tarihsel olarak işçi sınıfının sermaye sınıfına karşı vermiş olduğu 150 yılık mücadele sürecinin ürünlerinden olan işçi sınıfı enternasyonalizmi olgusu tez çalışmamızın omurgasını oluşturmaktadır. Bu anlayış çerçevesinde işçi sınıfının ve sendikaların içinde bulundukları kriz ve çözüm olanaklarını hem 19. yy ve 20.yy'da hayata geçirilmiş enternasyonalist deneyimler ışığında hem de güncel olarak özellikle İCFTU (Uluslararası Hür İşçi Sendikaları Konfederasyonu) bağlamında oluşturulmaya çalışılan politikalar ekseninde sorgulamak, analiz etmek ve sonuçlar çıkartmak amacını taşımaktayız. ABSTRACT The process of globalisation has multı-dımentıon effects on economic, politic, social and cultural life. In this thesis we have focused on the result of globalisation over trade-union movement and its international effects. The main part of the work is the phenomena of international trade-union which has been produced by the struggling of labour against to capital class and also the crisis that labour face up to with its international dımentıon. In this sense in the light of 19. and 20. century's international experience and novel politic movement such as lCFTU(International Free Trade-Unions Confederation)We have tried to find out the reason and possıbıly solution of this crisis.
Özet (Çeviri)