Etkin bir tanıtım aracı olarak destekleme çalışmaları (sponsorluk) Bir uygulama: 1998 Nagano Kış OLimpiyatları Oyunları
Sponsorship as a powerfull promotional tool
- Tez No: 104846
- Danışmanlar: PROF. DR. NÜKET GÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tanıtım ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Özet yok.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Etkinlik destekleme (Sponsorluk), etkili bir halkla ilişkiler yordamıdır. Bir kuruluş ya da kişinin doğrudan çalışma alanıyla ilgili olan ya da olmayan bir etkinliği finansman ya da donanım sağlayarak desteklediği bir çalışmadır. Desteği alan kuruluş, bu desteğin sayesinde tek başına gerçekleştirmesi zor, belki de olanaksız bir etkinliği hayata geçirme fırsatını elde eder. Desteği veren kuruluş ya da kişi ise bu etkinliğe yaptığı yatırımın doğal bir sonucu olarak, etkinlik bünyesi içerisinde değişik reklam ve tanıtım olanaklarına kavuşacaktır. Bu bağlamda etkinlik destekleme, hem desteği veren hem de desteği alan kuruluş açısından son derece etkili ve karlı bir uygulama alanı olmaktadır. İlk örneklerine eski Roma ve Yunanda rastlanan etkinlik destekleme çalışmaları, 20. Yüzyılda iletişimin küreselleşmesine paralel olarak içerik ve amaç olarak değişikliğe uğradı, daha çağcıl ve kapsamlı bir biçimde uygulama alanı buldu. 1920'lerde radyo, 1970'lerdeyse televizyon etkinlik destekleme çalışmaların sıklıkla gözlendiği kitle iletişim araçları oldular. Günümüzde etkinlik destekleme, ismini bir sonraki kuşağa taşımak isteyen her kuruluşun ilk tercihi olmaktadır. Etkinlik destekleme, halkla ilişkiler, reklamcılık ve pazarlamanın en etkin ve verimli ortaklığını oluşturur. Bu üç ayrı çalışma alanı etkinlik destekleme sayesinde bir amaç çevresinde birleşir ve kuruluşun lehine en kısa ve karlı yoldan sonuca ulaşılmasını sağlar. Olimpiyat Oyunları bu ortaklığın en belirgin biçimde ortaya çıktığı etkinliklerdir. Türkiye'de de fazlaca uygulama alanı bulan etkinlik destekleme çalışmalarının hala halkla ilişkiler ve reklamcılığın bir parçası mı, yoksa ayrı bir çalışma kolu mu olduğunun tartışıla dursun, etkinlik destekleme halkla ilişkilerin hem bir aracı, hem de müşterisi olmaya devam edecektir. **************** Sponsorship is a very powerful tool used in public relations. It 's a company's or person's support to an organization financially or by any other means, which is either directly related with its own practice of service or not. The supported organization gets the opportunity to celebrate the event, which would be even impossible to exist without the support while the supporting company or the person happens to have several advertising opportunities within the event as a natural outcome of the investmest he makes to the event. In this respect, sponsorship becomes a very powerful and profitable tool both for the supported and the supporting side. The first examples of sponsorship were seen in ancient Rome and Greece. In the 20th century, with the globalisation of communication, sponsorship changed contentwise and intentionwise. Sponsored shows were seen extensively on radio in 1920's and on television in 1970. In today's world sponsorship is the first choice of many companies that wants to carry name to the next generation. mSponsorship formulates the most effective and efficient partnership of public relations, advertising and marketing. Thanks to sponsorship, these three different areas of practice serve for the very same purpose and work for the best of the company. This type of partnership becomes highly visible in Olympic Games. Sponsored events and organizations are quite popular in Turkey too. Today it is still argued that whether sponsorship is a part of public relations and advertising, or a separate area of practice; however, it is going to continue to be both a tool and client for public relations. IV