Organizasyonlarda eğitim programlarının ölçümlenmesi yöntemleri
The evaluation methods of training programs in organizations
  1. Tez No: 146798
  2. Yazar: MEHMET KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRAK KURTULUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri İlişkiler ve İnsan Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bilgi çağı olarak adlandırılan günümüzde, işletmeler dünyada yaşanan teknolojik yapısal değişime ayak uydurabilmek için bünyelerinde eğitim ve geliştirme faaliyetlerine daha fazla önem vermeye başlamıştır. Eğitim faaliyetlerine daha fazla kaynak ayıran işletmeler yapılan harcamaların karlılığım görmek istemektedirler. Eğitim sürecinin tamamlanmasından sonraki aşama, eğitim faaliyetlerinin firmaya olan kazancının belirlenmesi safhasıdır. Bu tezin amacı da eğitime yapılan yatırımların ne oranda işletmeye geri döndüğünün saptanmasında kullanılan teknik ve metotların incelenmesidir. Tezin ilk bölümünde; küreselleşme, bilgi çağı, bilginin önemi, teknolojik yenilikler ve işletmelere olan etkileri incelenmiştir. İkinci bölümde eğitim ve geliştirmedeki temel kavramlar, eğitim yöntemleri, işletmelerde ihtiyaç analizi ve eğitimin etkileri üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde, eğitim ve geliştirme faaliyetlerinin hangi metotlarla değerlenebileceği ve eğitime yapılan yatırımların geri dönüş oranının nasıl hesaplanabileceği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today our age which is called information age, institutions give more importance to training and development activities to adapt themselves to the technological and structurel changes in the world. For this reason, they spend lots of resources for the assesment of performance. The next step of training process is evaluation that is the process of determining the value and effectiveness of a training program. The aim of this thesis is to examine the methods and techniques which are used by organizations to find out ifa training program has been profitable for the company. In the first section; globalization, information age, importance of knowledge, technology and the effects to the companies are examined. In the second section, the effectiveness and activeness of training, training methods, the subjects to pay attention are explained. In the third section, methods of training assesment and the problem of measuring the rate of return in training investment are explained. IV