Diphenylhydantoinin karaciğer üzerine etkilerinin elektronmikroskopik incelenmesi
- Tez No: 10486
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN ERBENGİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Morfoloji (Anatomi) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Epilepsi tedavisinde kullanılan Diphenylhydantoin'in bir çok yan etkisi bilinmektedir. Tedavi amacı ve maksimal dozda verilen bu ilacın karaciğer üzerine etkilerini elektronmikroskopik düzeyde araştırmayı planladık. Elde ettiğimiz bulgulara göre tedavi dozu uygulanan hayvanlarda, mikrozomal enzimlerin indüksiyonu sonucu oluşan SER proliferasyonuna bağlı olarak karaciğer hücrelerinde dilatasyon görülmüştür. Mitokondrilerin ve glikojenin dağılımında eşitsizlik gözlenmiştir, bu nedenle açık ve koyu hücrelere rastlanmıştır. Maksimal doz verilen hayvanlarda ise karaciğer harabiyeti daha belirgin olarak gözlenmiştir. SER proliferasyonu, glikojen dağılımında dengesizlikler, nukleus membranında piknoz, girintiler çıkıntılar ve hiperkromatozi görülmüştür. Bu deney grubundaki hayvanların deney süresinden önce ölmeleri Diphenylhydantoin'in maksimal dozda fatal karaciğer harabiyetine neden olmasına bağlanmaktadır. 29
Özet (Çeviri)
SUMMARY Diphenylhydantoin used in the therapy of epileptic patients has many well known side-effects. Our aim was to investigate the effects on the liver of this drug given at therapeutic and maximal dosis. We have found that at therapeutic range, there was a proli feration of SER due to the induction of microsomal enzymes which had as consequence the dilatation of hepatocytes. Light and dark cells were also present, related to an inequal distribution of mitochondria and glycogene. At maximal dosis there was a proeminent hepatic damage. Proliferation of SER, inequal distribution of glycogene, picnosis at nuclear membrane and hyperchromatosis of the nucleus were also found. In this group receiving maximal dosis of DPH the early death of animals was thought to be related with fatal hepatic damage and necrosis. 30