Krizlerin KOBİ'ler üzerindeki etkileri İstanbul Deri Sanayi örneği (1994-2000)
Impact of economic crises on the performance of the small and medium size enterprises in Turkey: The case of İstanbul leathr industry (1994-2000)
- Tez No: 104884
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HURİYE ÇATALCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
öz Bu çalışmada, Türkiye'de 1994-2000 yıllan arasında yaşanan politik ve ekonomik krizlerin, Türkiye Deri Sanayi örneğinde, girişimci davranışları ve organizasyon yapıları üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Araştırma sektördeki üretim, yatırım, istihdam, dış ticaret politikaları, rekabet stratejileri, yönetim şekli, organizasyon yapısı ve bunda meydana gelen değişimler bağlanımda sürdürülmüştür. Elde edilen sonuç, ihracat yoluyla dış dünyaya entegre olma konusundaki göreceli başarısı nedeniyle deri sektörünün ülkede yaşanan krizlerin olumsuz etkilerinden mümkün olduğunca yalıtabildiğim, ancak tek ürün ve tek pazar anlayışına dayanan ve yönetim olarak da Klasik Fonksiyonel bir örgütlenme tarzına sahip olması nedeniyle dış ekonomik krizlere karşı oldukça kırılgan hale geldiğim göstermiştir. Bu sanayi dalındaki şletmelerin yeniden yapılandırılmasının gereğinden hareketle, deri sektörünün kendine özgü özellMerinin çok fazla ve bu nedenle standardizasyon olanaklarının kısıtlı olduğu dikkate alınarak, çeşitliliklere ve farklılıklara açık esnek ve yalın organizasyonların çeşitli alt varyasyonlanmn bir sektörel yeniden yapılanma için uygun olacağı sonucuna varılmıştır. ABSTRACT This research investigates the impacts political and economic crisis in Turkey on the entrepreneurial activities and organizational structures of the Turkish Leather Industry, which constitutes the unit of analysis. After the presentation of relevant theoretical framework to carry out the research within the boundaries of business organization, a set of political and economic parameters were defined in order to measure the direction and nature of causality between the elements of crisis and the basic magnitudes in the leather industry, such as investment, production, capacity utilization rate, foreign trade, research and development activities, employment, major competitive and financial strategies. It has been founded out that, contrary to the initial expectations, leather industry has been isolated from the domestic economic and political crisis of Turkey. This is because of the integration of the leather industry to the world economy via export orientation. Despite that, because of industry's heavy reliance on narrowly targeted export markets and almost uniform export goods, industry is highly fragile and strictly vulnerable to the foreign or global economic crisis- particularly in those emerging markets, which are chosen as primary export markets. The research has also convincingly shown that“The Classical Functional Organizational Structure”characterizes the dominant form of business organization in the leather industry. Considering its irrelevance, a dynamic and externally oriented industrial reorganization was founded beneficial for the sector to perform well in the future. m
Özet (Çeviri)