Örgütlerde kişilerarası çatışmalar
Interpersonal conflicts in organizations
  1. Tez No: 104883
  2. Yazar: EBRU CANLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
oz Bu çalışmanın amacı, finans-bankacılık sektörü çalışanlarının, işyerlerinde yaşadıkları çatışmaların yoğunluğunu ve bu çatışmalarla başa çıkma tarzlarını ölçen iki ölçeğin geliştirilmesidir. Bu amaçla, 30 bankacı 24 kadın, 6 erkek) üzerinde bir pilot araştırma yapılarak, çalışanların amirleriyle ve çalışma arkadaşlarıyla yaşadıkları çatışmaların kaynaklan ve bunlarla nasıl başa çıktıkları hakkında bilgi toplanmıştır. Onların verdikleri yanıtlara dayanarak, ölçeklerin 'Amir' ve 'Çalışma Arkadaşları' formları geliştirilmiştir. Daha sonra da, ölçeklerin uygulandığı araştırmaya geçilmiştir. Bu araştırmanın örneklemini 62 kadın, 56 erkek; toplam 118 çalışan oluşturmuştur. Ölçeklerin sadece 'Çalışma Arkadaşları' formu uygulanmıştır. Çatışma Yoğunluğu Ölçeği ve Çatışmalarla Başa Çıkma Tarzları Ölçeği'nin alt ölçekleri için hesaplanan iç tutarlılık katsayıları; Kaçınma alt ölçeği dışında, ölçeklerin güvenirliklerinin yeterli düzeyde olduğunu göstermiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, çatışmalarla başa çıkma tarzlarından bazılarının birbirleriyle ilişkili olduğu; özellikle de uzlaşma tarzı ile problem çözme tarzı arasındaki ilişkinin çok yüksek olduğu görülmüştür. Ayrıca yaşanan çatışmaların yoğunluğu ile nörotizm kişilik özelliğinin ilişkili olduğu saptanmıştır. Çatışma yoğunluğu ile kaçınma tarzı dışındaki bütün başa çıkma tarzları arasında anlamlı ilişkilere rastlanmıştır. Problem çözme tarzının çatışma yoğunluğunun yam sıra, nörotizm ile olumsuz; iş doyumu ile olumlu yönde ilişkili olduğu görülmüştür. Ayrıca uzlaşma ve alttan alma tarzları ile iş doyumu arasında; üçüncü tarafın müdahalesine başvurma ve ifade etme tarzları ile nörotizm arasında olumlu yönde bir ilişki bulunmuştur. Kaçınma tarzı ise iş doyumu ile olumsuz; nörotizm ile olumlu yönde ilişkili bulunmuştur. Ayrıca araştırmada, nörotizm kişilik özelliğinin, bazı değişkenler arasındaki ilişkileri etkilediği sonucuna varılmıştır. Bunun yam sıra, çeşitli demografik değişkenlerin üçüncü tarafın müdahalesine başvurma, kaçınma ve zorlama tarzları üzerinde etkili olduğu saptanmıştır. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study is to develop two scales, which measure the intensity of conflicts at the work place and ways of coping with them. For that purpose, a pilot study was conducted with a sample of 30 bankers (24 females, 6 males), regarding the sources of conflicts that employees have with their co-workers and superiors and how they cope with them. Depending on their responses, 'Superior' and 'Co-worker' forms were developed. Then, another research was conducted in which these scales were administered to the subjects. Totally 118 employees -62 females, 56 males- constitute the sample of this research. Only, The 'Co-worker' form of the scales has been administered. Coefficients of internal consistency, which have been calculated for The Intensity of Conflict Scale and for the subscales of The Styles of Coping with Conflicts Scale, revealed that, except The Avoiding Subscale, the reliability of these scales are quite high. According to the results, most of these styles are related with each other, especially the relation between the compromising style and the problem solving style is a great deal. Besides, it is fixed that, the intensity of conflicts and neuroticism personality trait are related with each other. Significant relationships were found between the intensity of conflicts and all the coping styles but the avoiding style. Besides the intensity of conflicts, the problem solving style is appeared to be negatively correlated with neuroticism, but positively correlated with job satisfaction. In addition to that, positive correlations were found between job satisfaction and the compromising, and the obliging styles; also between neuroticism and the third party intervention, and the expressing styles. The avoiding style is appeared to be negatively related with job satisfaction and positively related with neuroticism. Furthermore, it was also found that, neuroticism has an effect on the relationship between some variables studied. Also, various demographical variables are determined as being effective on the third party intervention, the avoiding, and the forcing styles. IV