Thomas Hobbes'ta insan ve devlet problemi
Human and state problem in Thomas Hobbes
- Tez No: 104891
- Danışmanlar: PROF. DR. NECLA ARAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Kamu Yönetimi, Philosophy, Public Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
oz Biyo - psişik bir varlık olan insan varoldukça yaşamını barış, refah, mutluluk içinde sürdürecek ideal düzen arayışını tarih boyunca aramış ve arayacaktır. Tarihe bakıldığında her yeni ideal düzen insanlığın yaşadığı büyük bunalımların ardından gelmiştir. XVII. yüzyılın filozofu olan Thomas Hobbes'da Renaissance insanının yeni düzen arayışları içinde yaşayan bir filozofu olarak“bir devlet çatısı altında insanların nasıl barış, refah, mutluluk içinde yaşayacakları”sorununa çözüm aramıştır. Bu çalışmada Hobbes'un yaşadığı çağın özellikleri de dikkate alınarak nasıl bir ideal devlet düzeni kurguladığı incelenecektir. ABSTRACT Man, as a bio - psychich being has seeked and will seek the ideal order that will enable him to continue his life in peace, comfort and happiness as he exists throughout the history. Looking at the history, we see that every ideal order came after great crises that the humanity experienced Thomas Hobbes, a XVII th- century - philosopher who lived in the search for a new order of the Renaissance people, Searched the answer to the question how people would live in peace, comfort and happiness under the control of the government. In this work Hobbes "ideal governmental order will be examined taking into consideration the characteristics of the period he lived. n
Özet (Çeviri)