Halkla ilişkiler ve sağlık sektörü
Public relations in hospitals
  1. Tez No: 104903
  2. Yazar: FATMA ÖNERGE OĞUZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEHER ER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tanıtım ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZ Bu çalışma, hastanelerde halkla ilişkileri araştırmak ve insandan insana hizmet aktarımı nedeniyle bu etkinliğe duyulan özel gereksinimi vurgulamak amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın başında, benzer kaynaklar incelenmiştir. Çalışmaya öznellik ve geçerlilik kazandırmak amacıyla, kamu, özel ve vakıf hastanelerinde yapılan gözlem ve görüşme tekniklerine ek olarak, örnekleme yoluyla seçilen personel ve hastalara, hastane ortamında bir anket uygulanmıştır. Araştırmanın bulgularında, kamu hastanelerinde, araç-gereç ve personel sorunu yaşandığı, örgütlenmenin yetersiz olduğu, hizmetlerin aksadığı, bunlara bağlı olarak amaçlanan verimin gerçekleşmediği, kamu hastanelerine daha fazla güvenilmekle birlikte, özellikle reanimasyon hizmetlerinde, araç-gerecin yeterli olması nedeniyle, özel hastanelerin tercih edildiği, belirlenmiştir Özel hastanelerde, halkla ilişkiler çalışmalarının daha sistemli, kapsamlı ve hizmetlerin hızlı olduğu, tamum faaliyetlerine ağırlık verildiği görülmüştür.. Çalışmanın sonucunda, kurumun hizmet verdiği kitle ile kuracağı iletişimin, kurumu başarıya götüreceği vurgulanmıştır. ABSTRACT This thesis is that presented as the searches the Public Relations fact in the hospitals. The research has been done by analyzing with a survey. According to these researches in every environment in which human fact exists mere is a relation and this relation is done by communication. Communication is mostly used in public relations and plays a significant role in the introduction of institutions. Public Relations that is described as a communication process does researches for the benefits of institutions. This research has been done by choosing examples from state, private and charity hospitals to focus on this need and to provide a subjective and valid feature to the thesis. After this research it has been determined that the organization of public relations in the hospitals tools and personnel is insufficient, the service is interrupted and therefore the productivity, which is aimed, cannot be reached The public relations in private hospitals are not perfect but more systematic and comprehensive. It has been examined that the private hospitals are more preferred due to providing more tools in reanimation services and a rapid service. In addition to this these hospitals give importance to presentation. Ml
Özet (Çeviri)