Şantiye elektrik işleri maliyetlerinin sipariş maliyeti sistemi kullanılarak hesaplanması
Calculation of electrical works in construction yard by using cost order system
  1. Tez No: 104904
  2. Yazar: YAMAÇ ÖZKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERTUĞRUL BURGAZLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetimde Muhasebe ve Finansal Kontrol Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
oz Sipariş, tanım olarak müşterinin, işletmenin ürettiği bir mamulü üzerinde belirli değişiklerle veya olduğu gibi veya tamamen farklı bir formda istediğini işletmeye bildirmesidir. Yapılan bu bildirim, iş emri olarak değerlendirilir ve iş emri doğrultusunda hangi işlem merkezinin hangi oranda üretim yapacağı, ne kadar hammadde ve malzeme kullanacağı, işçilik maliyetlerinin ne ölçüde olacağı ve genel imalat maliyetlerinin mamule ne ölçüde yükleneceği belirlenir. Yukarıda bahsedilen şekilde bir üretim yapıldğı taktirde, üretim maliyetinin; hamamdde, malzeme, direkt işçilik saatleri, genel imalat maliyetleri katılarak, her bir sipariş için özel olarak hesaplanması yöntemine“Sipariş Maliyeti Sistemi”denir. Maliyet muhasebesinin temel fonksiyonunu, işletmelerdeki fiziki üretim akışını sayısal olarak izlemek ve bu akışın sonuçlarını belirli dönemler itibariyle ortaya koymak olarak öngördüğümüzde, işletmelerde kullanılacak maliyet sistemlerinin işletmelerin üretim sistemine uyum sağlayacak şekilde yapılandırılması gerektiği ortaya çıkmaktadır. Bu açıdan bakıldığında, inşaat işletmelerinde yapı maliyetlerinin belirlenmesinde sipariş maliyeti sistemi çok yaygın ve kullanışlı bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Aynı şekilde, inşaat işlerinin önemli bir bölümünü oluşturan elektrik tesisat işlerinin maliyetlerinin hesaplanmasında da sipariş maliyeti yöntemi kullanılabilir. Yapılan uygulamada,“Bayramiç Atıksu Arıtma Tesisi”şantiyesinde, ana ve yardımcı gider merkezleri belirlenerek direkt hammadde ve malzeme giderleri, direkt işçilik giderleri, taşeronlara yaptırılan işlerin maliyetleri ve genel üretim giderleri bulunarak şantiye elektrik işlerinin maliyetleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT“Order”has the definition where the customer notifies the product of the corporation, by fixed modifications or by originally produced form or in a completely different form. These notifications discussed as job order and according to that job order is determined which operation center will produce in what ratio, how much raw material and equipment will be used, what will be the quantity of labor works and what will be the quantity of manufacture costs which increase the product costs. If the production made by the description mentioned above, the order cost system is that the calculation of production cost including raw materials, equipment, direct working hours, general production costs. If it assumed that the basic function of cost accounting is the numerical observation of physical production flow in corporation and the observation of the results of that flowing at certain time arrivals, the cost systems used in corporation should be build harmonious to the production system of corporations. At this point of view, in the determination construction costs in building corporations the order cost system is used as widespread and as practical method. In the same way, the order cost method could be used to the calculation of electricty plant costs, which forms a main part of the construction works. By the application, in the“Bayramiç Wastewater Refining Plant”workside, the evaluation of the raw material and equipment costs, direct working expenses, the cost of work by the sub-constructor and the general production costs were done to find the cost of electical works of workside, with the determination of the main and the complement expenses centers.