Hastanelerde halkla ilişkiler ve sağlık iletişimi: Kocaeli Üniversitesi araştırma ve uygulama hastanesinde yürütülen halkla ilişkiler faaliyetlerinin memnuniyet düzeyine etkisi örneği
Public relations and health communication in hospitals: Example of the effect of public relations activities in Kocaeli University research and application hospital on satisfaction level
- Tez No: 598232
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYBİKE ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Public Relations, Hospitals, Health Care Management
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Hastaneler, hizmet sektörü ve toplumun tamamına hizmet sunan kuruluşlar olması nedeniyle geniş bir hedef kitleye hitap etmektedir. Böylesine göz önünde olan kuruluşların olumlu imaj kazanması zordur fakat kazanılmış imajının ise kaybedilmesi ise oldukça kolaydır. Dolayısıyla halkla ilişkilere en fazla ihtiyaç duyan kuruluşların başında belki de hastaneler gelmektedir. Bu noktada sağlık kuruluşlarında halkla ilişkiler ve sağlık iletişimi uygulamalarının farkındalığınun yüksek olması hem hedef kitlenin davranışlarını ve hastane tercihlerini etkilemekte, hem de memnuniyet düzeylerini şekillendirebilmektedir. Bu araştırmanın konusu hastanelerde sağlık iletişimi ve halkla ilişkiler uygulamalarının sunuluş biçimidir. Bu bağlamda, araştırmada Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi polikliniklerini ziyaret eden hasta ve hasta yakınlarının, kurumda gerçekleştirilen sağlık iletişimi ve halkla ilişkiler uygulamalarının farkında olup olmadıklarını ve bu hizmetlere yönelik memnuniyet düzeylerini tespit edebilmek amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, 6-10 Mayıs 2019 tarihleri arasında Üniversite Hastanesinin Polikliniklerini ziyaret eden toplam geneli tesmsil edecek şekilde 300 kişiye yüz yüze anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre Kocaeli Üniversitesinde gerçekleştirilen halkla ilişkiler uygulamalarının, hastane ziyaretçileri tarafından yüksek bir bilinirliğe sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır ve bu durum aynı zamanda hastane ziyaretçilerinin memnuniyet düzeylerini de olumlu bir biçimde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The subject of this research is the presentation of health communication and public relations practices in hospitals. In this context, it is aimed to determine whether patients and their relatives visiting Kocaeli University Research and Practice Hospital polyclinics are aware of the health communication and public relations practices performed in the institution and their satisfaction levels for these services. For this purpose, a face-to-face questionnaire was applied to 300 people on 6-10 May 2019 in order to preserve the total number of visits to the outpatient clinics of the University Hospital. According to the results of the research, it is concluded that the public relations practices at Kocaeli University have a high level of recognition by the hospital visitors and this positively affects the satisfaction level of the hospital visitors.