Klasik gitarda sağ el tekniği üzerine yeni bir yaklaşım
A New approach to right hand technique for classiacal guitar
  1. Tez No: 104906
  2. Yazar: CEYHUN ŞAKLAR
  3. Danışmanlar: ERDEM SÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Piyano Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
oz Klasik gitarda sağ el pozisyonunun, tekniğinin ve teknik problemlerinin günümüzde hala düzenli ve bilimsel çözümlemelerinin tam olarak oluşturulamaması sebebi ile bu araştırmanın, özellikle sağ el tekniği konusunda problemleri olan gitaristlere ve gitar tekniği araştırmalarına katkıda bulunması hedeflendi. Araştırmada, anatomik farklılıklardan dolayı tüm gitaristler için doğru bir sağ el tekniğinin olmadığı vurgulanarak, doğru sağ el tekniğinin birden fazla olduğu ve bu tekniklerin gitaristin anatomik yapısına göre değişebileceği, değişmesi ve kurgulanması gerektiği belirtilerek, bu temel bakış açılarının ışığı altında çeşitli sağ el pozisyonu olasılıkları kategorilendirildi. Sağ el parmakları p ve i-m-a olmak üzere iki gruba ayrıldı. Bu grupların birbirlerini ve sağ eli, telleri çekmek için her an göreve hazır olma, elde istenmeyen hareketlere sebep olmama, gereksiz gerginliklere yol açmama prensiplerinden yola çıkarak, sağ el pozisyon oluşum olasılıkları incelendi. Bu pozisyon oluşum olasılıkları incelenirken, gitaristin dikkatini sağ el parmak gruplarına yönlendirmesi, telleri bu parmak gruplarıyla iki, üç ve dört ses olarak çekerek pozisyonunu oluşturması, dikkat edilmesi gereken en önemli nokta olarak belirlendi. Böylece sağ el tekniği ve pozisyonuna yeni bir yaklaşım getirildi. Bunun yanında çalışma bilinci, sağ el tırnaklarının bakımı, sağ el için yazılmış bazı önemli eser, etüt ve teknik kitaplara değinilerek, H. Villa-Lobos'un bir numaralı etüdü için yeni çalışma yöntemleri sunuldu. ıu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the classical guitar research, promising research on right hand position, technique and technical problems and their scientific solutions does not exist. This research seeks to help classical guitarists, in particular guitarists with problems in their right hand technique through supplying useful data. We underline the fact that a unique proper right hand technique for all of the guitarists does not exist due to anatomical differences between guitarists. That is to say, there may be and should be more than one right hand position to accommodate these differences. We have categorized all possible right hand positions by considering right hand fingering in two groups: p and i-m-a. Possible right hand positions have been considered through analysis of these groups with respect to the following three criteria: possibility of resulting in involuntary movements, causing unnecessary contractions, being ready and close to pick a string. While considering these criteria, we assume that the main objective of the guitarist and his/her focus of attention is picking one, two and three strings together related with right hand finger groups. We also have presented right hand nail care methods, practice methods for technical development of the right hand and proposed new methods of practice for H. Villa-Lobos' Etude No: 1. IV