İstanbul ilindeki lise öğrencilerinin yaşam tarzları ile lise öğretmenlerinin yaşam tarzları arasındaki farklılıklar
Differences between the life styles of high school teachers and high school students in Istanbul
- Tez No: 104905
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
öz Bu araştırmada istanbul'daki devlet liselerinde görev yapan öğretmen ve bu liselerdeki öğrencilerin yaşam tarzlarındaki farklılıkların belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada genel tarama modeli kullanılmıştır. Bu araştırmanın evreni 1999-2000 öğretim yılında İstanbul'daki devlet liselerinde okuyan lise öğrencileri ve bu liselerde ders veren lise öğretmenleridir. Araştırmanın örneklemini, İstanbul'un 7 ilçesindeki 9 devlet lisesinde görev yapan 101 öğretmen ve 300 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmaya ilişkin veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan anket yolu ile toplanmıştır. Verilerin çözümlenmesinde, iki Boyutlu Varyans Analizi ve t Testi teknikleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular aşağıdadır : Öğrencilerin ve öğretmenlerin müzik dinleme sıklığının yüksek düzeyde olduğu bulunmuştur. Ancak öğrenciler, öğretmenlerden daha sık müzik dinlemektedirler. Opera, bale hatta tiyatro ile karşılaştırıldığında sinemaya gitme sıklığı her iki grup için de oldukça yüksek düzeydedir. Televizyon izleme sikliği hem öğrencilerde hem de öğretmenlerde oldukça yüksek düzeydedir. öğretmenler, ders kitapları dışındaki kitapları öğrencilerden daha sık okumaktadırlar. Gazete okuma sıklığı hem öğretmenlerde hem öğrencilerde yüksek düzeyde olmakla beraber, öğretmenler öğrencilerden daha sık gazete okumaktadırlar, öğrenciler derslere hazırlanırken internetten nadiren de olsa yararlanırken, öğretmenlerin bu yöntemi hiçbir zaman kullanmadıkları bulunmuştur. Öğretmenler siyasetle öğrencilere nazaran daha sık ilgilenmektedirler. Ancak, hem öğretmenlerin hem de öğrencilerin aktif bir siyasi çalışmanın içinde bulunma sıklığı oldukça düşük düzeydedir, öğrencilerin öğretmenlerden daha sık ibadet ettiği ve daha sık spor yaptığı bulunmuştur, öğrencilerin öğretmenlere göre daha sık modaya uygun giyindikleri, giyimlerine daha çok önem verdikleri belirlenmiştir. Bütün bu bulguların ışığında, öğretmen ve öğrencilerin yaşam tarzları arasında önemli farklılıklar olduğunu söyleyebiliriz. nı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The objective of this research is to determine the differences between the life styles of teachers working in state high schools and the students studying at the same schools in Istanbul. For this research, a general survey method was used. The population of research was the high school students and their teachers in the 1999-2000 education period. The sampling of this research are the 101 teachers teaching in 9 state high schools and 300 students. Research was done in 7 districts of Istanbul. The researcher collected data related with the research after the poll prepared by the researcher was applied to high school teachers and students in the high schools indicated in the sampling. For the analysis of the data, two dimensioned Variance Analysis and t Test were used. The findings of the research are below: The frequency of listening to music of both the teachers and the students are respectively high. However, students more frequently listen to music than the teachers. The frequency of going to movies when compared with opera, ballet, and plays, is much higher for both groups. Television watching frequency is very high for both the students and the teachers. The teachers are reading other books than the textbooks more frequently than the students. Although reading newspaper frequency is high in both groups, teachers more often read newspapers than the students. It is found that the students rarely use Internet for preparing to their lessons, where as the teachers never use this method. Teachers are more interested in politics than the students, but the level of active participation in politics is very low for both groups. It is determined that students are worshipping and participating in sports more than the teachers. Findings of this research show that there is significant differences between thelife styles of teachers and students. rv