Amerikan ütopyasında kadın 1850-1915
Women in American utopia 1850-1915
- Tez No: 51517
- Danışmanlar: PROF.DR. NECLA AYTÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Bu çalışmada amacımız Tarihsel gelişim sürecinde.Amerika'da yazılan ütopyalarda kadınların nasıl ele alındığını incelemektir, bunu yaparken, 1850-1915 yıllar arasındaki döneme ağırlık verilmiştir. Bu amaçla, kadın karakterlerin ele alınışını karşılaştırmaya yönelik olarak üç yapıt incelenmektedir. Bu yapıtların birincisi Nathaniel Hawthorne tarafından yazılan Blithdale Romance, ikincisi Edward Bellamy'nin ünlü ütopyası Looking Backward, üçüncüsü de bir kadın tarafından yazılan ilk feminist ütopyalardan biri olan Herland adlı ütopyadır. Sonuçtaki gözlemimiz, üç yapıtın da amaçları ne olursa olsun dönemlerinin ön yargı ve kısıtlamalarını taşıdığıdır. Tümünde, dönemlerine göre daha ilerici yönler olmakla birlikte, iş kadınlara geldiğinde değişim hızı yavaşlamakta ve ütopyalar bu yönden çelişkiler barındırmaktadır. Yine de, günümüze yaklaştıkça kadının statüsünde düzelmeler görüldüğü da açıktır. Son bölümde, feminist ütopyanın bu yüzyıldaki gelişimini gözden geçirip temel örüntüleri belirlemeye çalıştık. 65
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, it is our aim to consider the treatment of women in the American Utopia against the background of historical development and to concentrate on the period between 1850-1915. To this end, we examine three works respectively with regard to the treatment of women characters. But prior to the analysis of these works, we review the history of Utopia and its concept briefly. The first of these works is Blithdale Romance by Nathaniel Hawthorne. The second is Looking Backward by Edward Bellamy, and the third is Herland by Charlotte Gilman, a feminist Utopia written by a woman. It is our observation that, all three works, even though this should not be deemed a flaw in view of their historical background, reflects the prejudices of their time regardless of their objectives. Even if there are many differences and developments in the Utopias in comparison to their period, these changes are slower when it comes to women and the Utopias harbor contradictions in this respect. Yet, we also see that the status of women improves as we come closer to the present. In the last section, we review the development of feminist Utopia in this century and try to identify its dominant patterns. 64