Türk Silahlı Kuvvetleri halkla ilişkiler faaliyetlerinin Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kurumsal kimlik ve kurumsal imajına etkisi
The Effect of Turkish Armed Forces public relations affairs on organizational identity and organizational image of Turkish Armed Forces
  1. Tez No: 104920
  2. Yazar: İBRAHİM ÇAĞIRAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE KALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tanıtım ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında, Türkiye Cumhuriyeti'nin temel kurumlarından Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, genel olarak Türkiye ve sınırlı olarak Dünya kamuoyuna karşı uygulamış olduğu halkla ilişkiler faaliyetleri üzerinde durularak, bu faaliyetlerin Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kurumsal kimlik ve kurumsal imajı üzerine etkileri incelenmeye çalışılmıştır. Bu çalışmada Türk Silahlı Kuvvetleri halkla ilişkiler çalışmalarının gereklilik ve yeterliliği ile halkla ilişkiler çalışmalarının kurumsal imaj oluşturmadaki etkisi sorun olarak ele alınmıştır. Araştırmada literatür araması tekniği kullanılarak soruna karşı ortaya konulan hipotez test edilmeye çalışılmış olup, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 1990'lı yıllarda itibaren yükselen bir trend ile halkla ilişkiler etkinliklerini artırmış olduğu ve bunun neticesinde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kurumsal imajında olumlu değişiklikler olduğu sonucu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this master's thesis, the public relations activities of Turkish Armed Forces, one of the fundamental organizations of Turkey, and the effects of these activities on the organizational identity and organizational image of Turkish Armed Forces is discussed. The public relation activities were directed in general terms to Turkish and in limited terms to the World people. In this study, the problem was to understand the necessity and sufficiency of the public relations campaign and their effects on the image making of Turkish Armed Forces. Literature review technique is used and the hypothesis formed against the problem is tested. As a result, it is stated that after 1990 Turkish Armed Forces has increased its public relations activities in a rising trend, and these activities had an positive effect on the organizational image. Ill