Kurumsal ve toplumsal gereklilik ve verimlilik açısından Türk Silahlı Kuvvetleri'nin uyguladığı toplumsal gelişime destek faaliyetlerinin incelenmesi
The analyzing of supporting activities for societal development (SASD) implemented by Turkish Armed Forces (TAF) within institutional, societal necessity and productivity
- Tez No: 240000
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Administration, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Yirminci yüzyılın sonlarında başlayan ve yüzyılımızda da artarak devam edeceği beklenen idari, sosyal, ekonomik ve teknolojik gelişmeler, temelde insan unsurunu merkeze alan bir niteliği ile dikkat çekmektedir. Toplumun bilgi bombardımanına tutulduğu çağımızda, daha iyi tanıtımın ve lehte kamuoyu yaratmanın her geçen gün önemi artmaktadır.Bu tez çalışmasında; TSK'nın halkla bütünleşmek ve temel konularda halka destek olmak amacıyla icra ettiği Toplumsal Gelişime Destek Faaliyetleri (TGDF) incelenmiş, TSK'nın hemen her birliğinde icra edilen bu faaliyetlerin hem toplumumuz, hem de TSK kurumu için gerekliliği ve verimliliği ortaya konmaya çalışılmıştır.Tezin giriş bölümünde problemin durumu ortaya konmuş, araştırmanın konusu, amacı, önemi, kapsamı ve varsayımlarına değinilmiştir. Araştırma sırasında kullanılan yöntem, çözümlemeler ve yapılan yorumlar konusunda bilgi verilmiştir.Birinci bölümde; tez araştırmasında değinilen temel kavramların tanımları verilmiş, halkla ilişkiler ve bir kurum için halk desteğinin ne derece önemli olduğu da vurgulanmıştır. Ayrıca; araştırmanın dayandığı nazari temeller kapsamında TGDF'nin tanımı, amacı ve önemi ortaya konmuş, halkla ilişkiler ve sivil-asker işbirliği konusunda bilgiler verilmiştir. TGDF'nin uygulanacağı ortam tanımlanarak, TGDF'nin ana faaliyet sahaları ayrıntısıyla incelenmiştir.İkinci bölümde; bulgular ve yorum kapsamında; TSK'da bugüne kadar icra edilen TGDF'ne örnekler verilmiş ve TGDF'nin kurumsal ve toplumsal gerekliliği ve verimliliği konularına değinilmiştir.Araştırma sonucunda; TGDF'nin TSK ile toplumun bütünleşmesi ve toplumun gelişmesi adına önem arz ettiği, her iki taraf için de uygulamalarda verimin artırılması için zaman, kaynak, yetişmiş insan gücü, tutum ve davranışlar ve aleyhte propagandalar konusunda tedbirler alınması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The executive, social, economic and technological developments which have begun in late 20th century and which expected to continue increasingly during our century, draw attention by the trait that specifically focuses on human factor. In our age in which the society is faced with information bombardment, the importance of better presentation and the creation of positive public opinion is rising everyday.By this analysis; SASD, implemented by TAF in order to support the people with respect to basic issues and provide them to integrate with TAF, is studied, the necessity and feasibility of these activities which are performed in even every unit of TAF have been aimed to be presented both for our society and for TAF Institution too.In the introduction part; the state of the problem is set forth and dealt with the subject of the study, aim, importance, coverage and postulations. The information is presented on the method which is used, analyzing and comments during the study.In part one; the definitions of basic terms which were argued in the thesis study are given and stressed the extent of importance of public relations and public support for an institution. Furthermore; within the theoretical principals; the definition, aim and essence of SASD are set forth, the information in regards with public relations and civil-military cooperation is presented. The main activity fields of SASD are analyzed in detail defining the medium onto where the SASD will be applied.In part two; within evidences and commentary; the references of SASD of TAF are presented to date and the subjects of institutional and societal necessity and efficiency of SASD are mentioned.In the result of the study; the importance of SASD on behalf of the coalescence of TAF and society and development of society , for every two part to enhance efficiency in applications the necessity of taking measures in subjects of time, source, trained manpower, attitude and behaviours and adverse propaganda are concluded.