Taşınmaz mal zilyedliğinin idari yoldan korunması
Administrative protection of real estate possessory
  1. Tez No: 104939
  2. Yazar: MEHMET SOLGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN HATEMİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
öz Cumhuriyetin kuruluşundan beri taşınmaz mal anlaşmazlıkları yurdumuzda sorun olmaya devam etmektedir.Bu tez çalışmasıyla 2311,5917 ve 3091 sayılı kanunlarla getirilen düzenlemeler karşılaştırmalı olarak incelenmiş ve sistematik bir şekilde ortaya konmuştur.Bu bağlamda öncelikle tarihi durum kısaca açıklanmış, daha sonra bu konuda görevli personel ve teşkilatı ; soruşturma,tebligat,karar veren ve infaz eden şeklinde detaylı olarak ortaya konmuştur.Daha sonra kanunlarda geçen hukuki kavramlardan“taşınmaz mal”,“zilyedlik”,“tecavüz ve müdahale”,“fuzuli işgal ve damlı yapı”,“ortaklık ve kira sözleşmesi”gibi kavramlar ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Bundan sonra uygulamaya geçilerek tecavüz ve müdahalenin önlenmesi süreci aşama aşama açıklanmış bu bağlamda öncelikle başvuru ve soruşturma ve daha sonra karar ve infazı (uygulanması) anlatılmıştır.Taşınmaz mal üzerindeki değişiklikler, köy tüzel kişiliğine ait taşınmazlar,men kararlarının geçerlilik süresi izah edildikten sonra uygulamada çok tartışılan ve idari ve adli kurumlar arasında anlaşmazlık konusu olan ikinci ve sonraki tecavüzler idari ve adli yönden ele alınmıştır.Daha sonra işlemler başlığı altında ;giderlerin ödenmesi usulü, güvenlik önlemleri, sınır anlaşmazlıkları, idari bağlılık değişiklikleri,kararların yazılması ve personelin eğitimi anlatıldıktan sonra sonuç bölümüne geçilmiştir. Sonuç kısmında şu ana kadar 2311,5917 ve 3091 sayılı kanunların uygulamaları genel olarak değerlendirilmiş karşılaştırılmış ve boşluklar ortaya konmuştur. ABSTRACT Disputes on real estates (immovables) have been a major problem in our Country since the emergence (establishment) of the Republic. In this dissertation, the arrangements by the Acts of 231 1, 5917 and 3091 have been studied in comperative manner and examined (explored) systematically. In the context, firstly its historical development; its personnel in charge and institutions explained; inquiry notification, reaching a decision and its execution have been explored in detail. Then, some concepts which mentioned in the Acts such as“real-estate (immovable)”,“possessory”,“trespassing and intervention”,“irrelevant occupation (Fuzuli İşgal)”,“roofed estates”,“partnership and rental contract”have been defined. Secondly, the practice of the Act has been studied and the process of the prevention of tresspassing and intervention explained stage by stage. Within this process, firstly application and inquiry, then, decisions and its execution have been described. Modifications in the immovals; immovals of village corporate bodies; validity time of inhibitive decision are also been explained. Later on, second and more tresspassings were explored which has been the most controversial subject in practice and disaggreement between administrative and legal authorities. This process also studied according to adminstrative and legal aspects. Lastly, under the heading of procedures the method of compensation of expenses, security preventions, boundary conflicts, changes on administrative attachments, writing down the decisions and personnel training described. In the conclusion section, the practice of the Acts of 2311, 5917 and 3091 examined and argued in general, compored to one another and the defects of the Acts which have taken place by the time being have been proved. Ill
Özet (Çeviri)