Taşınmaz mal zilyetliğinin idari yoldan korunması
- Tez No: 302191
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM AKİPEK ÖCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
Tez konusu olarak bu çalışmada 3091 S.'lı Taşınmaz Mal Zilyetliğinin İdari Yoldan Korunması'na ilişkin yasanın koruma sistemi ele alındı. Zilyetliğin idari açından sahip olduğu korumanın daha iyi anlaşılabilmesi ve tarihsel gelişimini belirlemek için öncelikle bu alanda Osmanlı'dan günümüze kadar yapılan mevzuat düzenlemeleri çalışmaya konu edildi. Bu düzenlemeler pozitif ve negatif yönleriyle giriş bölümünde karşılaştırmalı olarak izah edildi.İdari yoldan koruma sistemi sadece taşınmazlara has bir durum olduğundan taşınmaz mal ve zilyetlik kavramlarına ilk bölümde değinildi. Bunun yanında zilyetliğin ihlali ve dava yoluyla korunması konuları çalışmaya dercedilmiştir. Kavramsal tartışmalarda Medeni Hukuk terminolojisi esas alındı. Zilyetliğin ihlali kapsamında konunun temel kavramlarından biri olarak ?müdahale ve tecavüz? kavramları incelendi.Türk Hukuk Sistemi'ne özgü bir koruma yöntemi olarak idari korumayı daha iyi görebilmek amacıyla ikinci bölümde konu teknik açıdan ele alınmıştır. Bu bağlamda mevzuattaki usule ilişkin düzenlemeler, akademik değerlendirmeyle açıklanmaya çalışılmıştır.Konuya ilişkin yasanın farklı hukuk alanlarına ilişkin düzenlemeler içermesi nedeniyle bu hususlara son bölümde değinilmiştir. Bu nedenle Kamu Hukuku bağlamında bir takım değerlendirmeler yapılmıştır. Bu bağlamda 3091 S.'lı yasada getirilen özel cezai düzenlemeler ele alınmıştır. Bunların yanında çalışmanın temelini zilyetliğin idari yoldan koruması oluşturduğundan İdare Hukuku alanında bir değerlendirme yapılmıştır. Yasanın bazı maddelerinin Anayasa Mahkemesi Kararları'na konu olduğu durumlarda konu bu açıdan değerlendirilmiştir.Çalışmamızın genelinde ele alınan konular, temel mevzuat düzenlemeleri çerçevesinde akademik bir dille kaleme alınmaya çalışılmış olup yeri geldikçe ilgili yargı kararlarıyla zenginleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study as a thesis topic was discussed the system of administrative protection for real estate properties which arranged in 3091 numbered act. First of all legislations occured from the Ottomans to the present were subject in the study in order to have a better understanding of the administrative protection of possession and determine its historical development. Positive and negative aspects were explained comparatively in the introductory section.Real estate and possessory concepts were addressed in the first section because administrative protection is uniqe to immovable properties. Furthermore, the concept of violation of possession and the protection of possession with litigation against breachs and extortions were placed in the first section. Conceptual discussions are based on Civil Law terminology. As basic concepts of the subject ?intervention and invasion? were reviewed within the scope of violation of possession.In the scond part, the subject were handled technically in order to see better the administartive protection that exists just in Turkish Law System. In this context, procedural arrangements in legislation were efforted to explain with academic perspective.In the last chapter, some regulations that related with different areas in law are mentioned because the act on issue is containing. For this reason, a number of evaluations have been made in the context of Public Law. Therfore, 3091 numbered act brought some private criminal law regulations were discussed. In addition to this, an assesment was made in the field of Administrative Law, because this study bases on administrative protection of possession. On particular occasions if the Constitutional Court?s decisions related with act on issue the subject discussed in this respect.To sum up, all the issues have been delt with on a basic framework of legislation with academic language and enhanced by relavent judicial decisions.