Taşınmaz zilyetliğinin idari yoldan korunması
Administrative protection of possession in immovable property
  1. Tez No: 924313
  2. Yazar: SERHAT BULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HARUN MİRSAD GÜNDAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Taşınmaz zilyetliğinin idari yoldan korunması, kişilerin mülkiyet hakları veya meşru menfaatlerinin, genellikle devlet veya kamu gücü kullanan makam tarafından alınan bir karar veya eylemle zarar görmesinin önlenmesi veya bu zararın telafi edilmesi sürecidir. Bu koruma yolu, yalnızca taşınmaz zilyetliğinin ihlal edilmesi durumunda ortaya çıkmaktadır. Ayrıca yargısal nitelik taşımayan ve geçici süreli bir idari önlem niteliğine sahip alternatif bir koruma yoludur. Taşınmaz zilyetliğinin idari yoldan korunmasına ilişkin temel düzenleme 3091 Sayılı Taşınmaz Mal Zilyedliğine Yapılan Tecavüzlerin Önlenmesi Hakkında Kanun olarak karşımıza çıkmaktadır. Çalışmanın konusu taşınmaz zilyetliğinin idari yoldan korunmasıdır. Çalışmanın amacı, taşınmaz zilyetliğine yapılan müdahale ve tecavüzlerin önlendiği durumları belirleyerek zilyetliğin idari yoldan koruma sebeplerinin hukuki açıdan incelenmesi, örneklendirilmesi ve bu durumda yetkili mülki idari amirlere tanınan yetkinin değerlendirilmesidir. Ele alınan bu konular öğreti ve yargı kararları ışığında ifade edilmeye çalışılmıştır. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde taşınmaz zilyetliğinin idari yoldan korunmasının ülkemiz mevzuatındaki düzenleme şekli ve tarihî gelişimi ile konunun temel kavramlarını oluşturan taşınmaz mal ve zilyetlik kavramları detaylı bir şekilde ele alınmıştır. İkinci bölümde, taşınmaz zilyetliğine yapılan müdahale ve tecavüzlerin önlenme usulüne yer verildikten sonra taşınmaz zilyetliğine yapılan bu müdahale ve tecavüzler hakkında mülki idare amirleri tarafından verilen kararların idare hukuku ve ceza hukuku bakımından ortaya çıkardığı sonuçlar üçüncü bölümde çalışma kapsamında ele alınarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Administrative protection of immovable property possession is the process of preventing or compensating people's property rights or legitimate interests from being damaged by a decision or action generally taken by the state or an authority using public power. This protection method only arises in cases of a violation of immovable possession. The subject of this study is the administrative protection of possession of immovable property. The aim of the study is to examine and exemplify the reasons for the administrative protection of the possession of immovable property by determining the situations in which the interventions and encroachments to the possession of immovable property are prevented, and to evaluate the authority granted to the competent administrative authorities in this case. This study consists of three parts. In the first part, the regulation and historical development of the administrative protection of immovable property in the legislation of our country and the concepts of immovable property and possession, which constitute the basic concepts of the subject, are discussed in detail. In the second part, after the intervention in the possession of the immovable property and the procedure for preventing the encroachments are included, the consequences of the decisions made by the local administration chiefs about these interventions and encroachments in the possession of the immovable in terms of administrative law and criminal law are examined in the third part within the scope of the study.