AB'nin entegre sınır yönetimi kurumu Frontex'in rolü ve Türkiye'nin uyum süreci
The role of EU's integrated border management agency Frontex and Turkey's harmonization process
- Tez No: 423099
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Avrupa Birliği (AB)'nin ortak göç ve sınır güvenlik politikaları geliştirmek amacıyla yaptığı antlaşmalar, programlar ve alınan zirve kararları neticesinde Entegre Sınır Yönetimi (ESY) modeli oluşturulmuştur. AB, ESY sisteminin en önemli argümanını dış sınır operasyonlarından sorumlu olarak faaliyet gösteren Frontex oluşturmaktadır. Bu çalışmada AB, ESY sisteminin gelişim süreci ve bu kapsamda AB'nin dış sınırlarında uyguladığı Frontex politikasının yasadışı (düzensiz) göçü önlemedeki etkisi 2014 yılına ait veriler doğrultusunda incelenmiş ve sonuçların değerlendirmesi yapılmıştır. AB üyelik sürecinde Türkiye'nin mevcut sınır yönetimi, göç ve sınır güvenliği alanlarında yaptığı AB müktesebatına uyum çalışmaları ve bu çerçevede gerçekleştirilmesi gereken hedeflerin belirlenmesi, araştırmanın konusunu oluşturmaktadır. Türkiye refah seviyesi yüksek ülkelere yakınlığının yanı sıra, iç savaş ve ekonomik ve siyasi sorunlar yaşayan ülkelere komşu olması sebebiyle bu bölgelerde yaşayan insanlar için önemli bir kavşak noktası olmuştur. Ayrıca Türkiye'nin çok geniş deniz sınırlarına ve kontrolü güç kara sınırlarına sahip olması, her türlü yasadışı eylemin kolayca gerçekleşmesine sebebiyet vermektedir. Uzun yıllar süren terörist eylemler, önlenemeyen kaçakçılık faaliyetleri ve son yıllarda yaşanan kitlesel göç hareketleri Türkiye'nin göç ve sınır güvenlik yönetiminin yeniden yapılandırılmasını zorunlu kılmaktadır. AB ESY'ne uyum çalışmaları kapsamında yapılacak tüm reformların Türkiye'nin ulusal çıkarları ve ihtiyaçları doğrultusunda olması gerektiği, AB müktesebatına ve standartlarına uygun olmakla birlikte ülkemize özgün bir göç ve sınır güvenlik modelinin geliştirilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Integrated Border Management (IBM) model was constituted as a result of the programs, agreements which were made in order to improve common migration and border policies by European Union (EU) and the decisions taken in these agreements. Frontex, which is responsible for external border operations, is the most important argument in EU, IBM system. In this study, the development process of EU, IBM and the impact of EU Foreign Borders Frontex Policy on preventing illegal (irregular) immigration was examined in accordance with the statistical data belonging to the year 2014 and their results were assessed. The current border management of Turkey in the process of EU membership, the study of EU legislation and harmonization in the field of migration and border security and the determination of the targets to be carried out in this context is the subject of the research. Turkey is next to the countries not only with a high welfare level but also suffering from civil war and having economical and political problems, and due to this reason our country has been an important junction point for people living in these regions. Furthermore, Turkey has vast sea and land borders which is hard to control and this causes all kinds of illegal actions to be carried out easily. The long term terrorist operations, insuppressible smuggling activities and mass migration movements in recent years require the restructuring of Turkey's immigration and border security management. It has been concluded that all reforms in accordance with EU IBM system should be improved considering Turkey's national interests and needs, and a migration and border security model appropriate for EU legislation and standards and which is also specific for our country should be developed.