Halkın yönetime katılması
Public participation
  1. Tez No: 104961
  2. Yazar: ŞABAN BABA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAFUR ÖZŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET Baba, Şaban, Halkın Yönetime Katılması, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof Dr. Tayfur Özşen, 140s. HALKIN YÖNETİME KATILMASI Katılma, demokratik değer ve süreçlerin toplumda benimsenmesine ve demokrasinin işlerlik kazanmasına yönelik bir kavramlar ve uygulamalar bütününü ifade etmektedir. Devletin alabildiğince büyümesi, her alanda söz sahibi olması, katılma gereksinimini artırmıştır. Devlet ve yönetim anlayışı, halkın gittikçe daha belirleyici olduğu demokratik devlete doğru bir seyir izlemiştir. Gelişmiş demokratik ülkelerde yönetim, eylem ve işlemleri yargı tarafından denetlenebilmesinin ötesinde yönetilenlerin beklentilerine göre şekillenmektedir. Bu anlayış, insanların tercihlerinin sadece oy sandıklarına yansıtabildiği demokrasi anlayışının ötesinde, yönetimde demokrasiyi gerçekleştirme amacına yönelmiştir. Yönetime katılma, bir çok yönden ele alınabilir. Bu çalışmada yalnızca devlet- halk ilişkisi ele alınmış yönetimin yapısı ve halkın yönetime katılımı tartışılmıştır. Klasik demokrasi teorisindeki“halkın halk tarafından yönetimi”idealinin günümüzde gerçekleşebilmesi için, toplumdaki çeşitli güçlerin örgütler aracılığıyla iktidar mücadelesine katılması gerekmektedir. Demokrasinin“Çoğunluk üzerinde azınlık yönetimi”olmaması için toplumun tüm kesimlerinin seçimler dışında da çeşitli örgütler aracıyla siyasal iktidara katılmaları, iktidarın faaliyetlerini etkilemeleri ve denetmeleri gerekir. Toplumda farklı dünya görüşmelerine, farklı düşüncelere ve farklı çıkarlara sahip kişi ve grupların serbestçe örgütlenip siyasal iktidar yarışına katılabilmeleri bu farklılıklarla birlikte sistemin devamını sağlayacaktır. Türkiye'de katılımcı yönetimin artırılabilmesi için uzun soluklu bir çaba ve eğitim gerekir. Katılımcı demokrasi, demokratik değer ve kurumların köklü olduğu ülkelerde gerçekleşebilmektedir. Katılımcı demokrasi sivil bir toplum geleneğini gerektirir. Türkiye'nin modernleşmesi, Osmanlıdan Cumhuriyete devletten ve bürokrasiden gelmiştir. Türkiye'nin katılımcı demokrasi yolunda bazı engeller vardır. Bunlar toplumun üst kurumlarında etkisini gösteren sosyo-ekonomik faktörler ve yasalardır. Türkiye'de gençliğin ve kadınların katılımı istenilen düzeyde değildir. Ekonomik gelişme düzeyini yakalayamamış Türkiye'de milli gelirin düşük gelir dağılımının bozuk olması, katılımın maddi şartlarının oluşmasını engellemiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Baba, Şaban, Public Participation, Master's Thesis, Advisor: Prof Dr. Tayfur Özşen, 140 p. PUBLIC PARTICIPA TION Participation denotes adoption of democratic merits and processes in a society and an entirety of concepts and practices oriented towards gaining operation of democracy. Growth of the government as much as possible, having authority in every field have increased public's need for participation. Concepts of government and management have followed a >vay towards a democratic government wherein people become gradually much more indicative. Management in developed democratic countries has been formed according to expectations of those who are managed above and beyond audition of action and operations by judicial power. This understanding leads public to realize democracy in the management beyond the understanding of democracy wherein public have only reflected their preferences by using their votes. Participation in management may be dealt with in several aspects. In this work only relationship between government and public has been taken into account and structure of management and involvement of public in management have been discussed In order to realize the ideal of“management of public by public”theory in classical democracy, various powers in the society must involve in the struggle of ruling government via organizations. For the fact that democracy could not be management of minority on majority, it is required that all sections of the society should participate in political ruling government via various Organizations out of elections, they should effect and audit activities of ruling government The fact that Individuals and groups who have different views, thoughts and interests in the society may have been freely organized and involve in struggle for being political ruling government will ensure continuation of the system along with these differences. ^ In order to be able to augment participatory management in Turkey a long rung effort and education are required Participatory democracy can be realized in countries where democratic values and organizations are deep rooted Participatory democracy requires tradition of a civil community. Modernization of Turkey has come up from the Ottoman, and in the Republic from the state and bureaucracy. There are some obstacles in Turkey on its way towards participatory democracy. These are social-economic factors and legislation showing their effect on upper institutions of the society. Participation of youth and women is not at the desired level in Turkey. In Turkey that could not attain the level of economic development level the fact that national income is low and that distribution of income is not equal have prevented formation of financial condition of participation.