Çatışma ve değişim ekseninde, Mısır'da demokrasi deneyiminin statüko ile mücadelesi: 2013 askeri darbesi ve darbenin Türk yazılı basınındaki temsili
In the axsis of conflict and change, the struggle of democracy experience against the status quo in Egypt: 2013 military coup and its representation in the Turkish press
  1. Tez No: 502858
  2. Yazar: SALİHA ERKUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÖZGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Journalism, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Mısır'da, 25 Ocak 2011 Tahrir Devrimi ile demokratikleşme yolunda atılan önemli adımın ardından, seçimle göreve gelen ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin, 3 Temmuz 2013 tarihinde gerçekleşen askeri darbe ile görevden alınması, ülkedeki toplumsal ve ekonomik anlamdaki dinamiklerde meydana gelen değişimlerin bir yansıması olarak değerlendirilebilinir. Bu çerçevede, Mübarek'in devrilmesiyle Mısır'da yaşanan gelişmeler, Yüksek Askeri Konsey ile Müslüman Kardeşler arasındaki güç mücadelesinde ortaya çıkan sorunlar, çözüm arayışları ve bu meselenin Türk yazılı basınına yansıması, karşılaştırmalı olarak incelenerek, söz konusu darbenin, hangi süreçte gerçekleştiği ortaya konulacaktır. Çalışmamızda ayrıca, Henry Kissinger'ın Ortadoğu'da Mısır'sız barışın olmayacağı yönündeki düşüncesinden yola çıkılarak, Mısır'da el değiştiren gücün, bölgenin barış, istikrar ve güvenliğine, nasıl bir etkide bulunacağı da sorgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Muhammad Mursi became the first elected president after the Tahrir Revolution in Egypt on 25 January 2011 and the important step towards democratization. Mursi's dismissal by military intervention on July 3, 2013 can be regarded as a reflection of what has happened in the social and economic dynamics of the country. The main purpose of the study is to reveal the conflict areas and power struggles between the Supreme Military Council and the Muslim Brotherhood (al-ikhwan al-muslimūn) the process leading to the coup in Post-Mubarak era from the reflactions of Turkish press. In addition, Henry Kissinger's view that there will be no peace without Egypt in the Middle East will be examined. In this direction, it is also questioned how the power that changes hands in Egypt will have an effect on the peace, stability and security of the region.