A critical discourse analysis of Henry Kissinger's foreign policy towards the 1973 Arab-Israeli War and oil crisis
Henry Kissinger'ın 1973 Arap-İsrail Savaşı ve petrol krizine yönelik dış politikasının eleştirel söylem analizi
- Tez No: 731595
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZHAN YANARIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tez eleştirel söylem analizi ile Henry Kissinger'ın 1973 Arap-İsrail Savaşı ve ardından gelen petrol krizi sırasındaki karar alma süreçlerini inceliyor. Eleştirel söylem analizi, insanları yanlış yönlendirebilecek egemen ideolojilerin nasıl var olduğunu açıklayarak insanlar arasında bilinç oluşturmaya çalışır. Tezin ana teması, 1973'teki bu iki olay sırasında ABD dış politikasında bir karar verici olarak Henry Kissinger'ın Oryantalist anlayışlara sahip olup olmadığıdır. Teorik bir çerçeve sağlamak amacıyla, Edward Said'in Oryantalizm tanımı ilk bölümde konu edinilmiştir. İkinci bölüm, Orta Doğu'yu şekillendiren üç büyük olayı kapsamış ve ayrıca ABD'nin bu dönemlerde bölgeye yönelik dış politikasını tanıtmayı amaçlamıştır. Son bölümde ise 1973 Arap-İsrail Savaşı ve petrol krizi sırasında ABD dış politikasının yürütülmesinde ana figür olan Henry Kissinger'ın dillendirmediği fikirlerini ortaya çıkarmak amacıyla eleştirel söylem analizi kullanılmıştır. Bu amaca yönelik 1973'teki iki olayla ilgili resmi tarihi belge niteliğinde olan telefon görüşmelerinin ve toplantıların dökümleri gibi belgelere başvurulmuştur. 1973 Arap- İsrail Savaşı ve petrol krizi ortaya çıkarken karar alma süreçlerinde aşağılayıcı terimlerin, insandışılaştırmanın ve yanlış hesaplamaların Henry Kissinger ile var olduğu tespit edilmiştir. Böylelikle Kissinger'ın, Edward Said'in Oryantalizm kavramına uyan önyargılı fikirlere sahip olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines Henry Kissinger's decision-making processes during the 1973 Arab-Israeli War and the ensuing oil crisis through a critical discourse analysis. Critical discourse analysis attempts to raise awareness among people by revealing how dominant ideologies exist that may mislead people. The central theme of the thesis is whether Henry Kissinger had Orientalist conceptions as a decision maker in U.S. foreign policy during the two events in 1973. In order to provide a theoretical framework, Edward Said's definition of Orientalism is discussed in the first chapter. The second part covered three major events that shaped the Middle East and aims to introduce U.S. foreign policy towards the region during these periods. In the last part, a critical discourse analysis was utilized to uncover the ideas that Henry Kissinger, who was the main figure in the conduct of U.S. foreign policy during the 1973 Arab- Israeli War and the oil crisis, has not expressed openly. For this purpose, official historical documents such as the transcripts of telephone conversations and meetings were used. As the 1973 Arab-Israeli War and the oil crisis emerged, derogatory terms, acts of dehumanization and miscalculations were found to exist with Henry Kissinger in the decision-making processes. Thus, it was concluded that Kissinger had indeed preconceived ideas that fit Edward Said's concept of Orientalism.