Toplumun hekim ve sağlık kuruluşlarına güveni ve cerrahi işlem görmüş hastalarda erken dönemde bunu belirlemeye yönelik bir araştırma
Trust of the society to physicians and health facilities and a survey upon determining this in early stage among patients having a surgical operation
- Tez No: 104975
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM DİKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, İşletme, Hospitals, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kuruluşlarında Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
oz Kişilerarası güven gibi toplumun sistemlerine güven de kurumlan ve toplumları güçlü yapan en önemli etmendir. Gelişmiş ülkelerde insanların kişilere ve sisteme güveni formaliteleri azaltmış, emek ve diğer harcamalardan önemli tasarruf sağlanmıştır. Sağlık hizmetlerinde kullanıcıların güveni vazgeçilmez sayılmaktadır. Sisteme güven duymayan vatandaşların sağlık sistemini birçok kereler gereksiz yere kullandığı ve ek bir yük getirdiği, yine de ya tıbbi kaliteden ya da ödemelerden emin olamadığı görülmektedir. Hizmete odaklı anlayışın hastaya odaklı anlayışa döndüğü günümüzde hasta tatmininin en önemli unsurlarından birisi hastanın beklentisidir ve bu durum sisteme duyulan güvenle sıkı sıkıya ilişkilidir. Bu tezin saha çalışması 1 Nisan-30 Mayıs 2001 tarihleri arasında İstanbul Anadolu yakasındaki 23 hastanenin Genel Cerrahi Servislerinde ameliyattan sonra yatmakta olan, 15 yaşından büyük ve çalışmaya katılmayı kabul eden 471 hasta üzerinde yapılmıştır. Bulgulara göre hastaların % 50' si ameliyatı ilk öneren hekime olmaktadır ve tercih nedenlerinin en az % 80'i doğrudan ya da dolaylı olarak güvenle ilgilidir. Hastaların % 90'ından fazlası ameliyat olduğu kuruluşu ve hekimi başkalarına tavsiye edeceğini bildirmektedir ancak bunun ameliyatın geç dönemdeki etkilerini henüz yaşamamış ve taburcu olmamış hastalarca belirtildiği unutulmamalıdır. Hekimi ve/veya kuruluşu tavsiye etmeyeceğini bildiren hastalar buna neden olarak ilgisizliği ve tıbbi hizmetlerin kötü oluşunu göstermektedir. İlk öneren hekime ameliyat olmayanların % 40'ından fazlası tanıdık bir hekim ya da tamdık birisini ameliyat etmiş bir hekim istediğini bildirmektedir. Araştırma grubunun % 49.5'i ilk öneride ameliyatı kabul etmiş, yaklaşık % 10'u ikinci başvuruda, yine aynı oranda üçüncü başvuruda geri kalan ise dördüncü veya daha fazla başvuruda ameliyat olmuştur. Sağlık sistemine güven konu edildiği halde güven unsurunun mahremiyet ile ilgili boyutuna değinen olmamış ve bu durum hastaların hekim ve kuruluşu tercih ederken mahremiyet konusunu önemli bulmadıkları şeklinde yorumlanmıştır. u
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Like the trust between individuals, the trust to systems of the society is the most important factor for social power. The trust in developed countries decreased formalities and provided significant cost-savings. The trust of the customers is accepted of most importance in health services. The people who do not trust to the system use the system for a lot of times unnecessarily and this brings a considerable burden. Nowadays, service oriented approach has been changed to patient oriented and patient's expectation is one of the most important factor for patient satisfaction. This is tightly related with the trust to the system. The trust of the users in health services is accepted essential. Individuals, when they do not have trust, begin to use the system unnecessarily for many times and this brings a crucial burden to the system. Another problem is that without trust, customers can not be sure about results of the procedures. Since patient satisfaction is the focus of health service providers, the trust becomes more important. The field research of this study covers the data collected between 1 April - 30 May 2001. 23 hospitals in the Anatolian part of Istanbul have been selected and 471 patients staying in the general surgery clinics after having operations have been interviewed. According to findings, 50 % of the patients accept to be operated by the first surgeon who recommends operation and 80 % of choice criteria about the surgeons are related to trust directly or indirectly. Patients who declare that they would not recommend the surgeon or the facility point out insufficient interest and low quality of services as reasons for this. More than 40 % of patients who do not accept to be operated by the first surgeon recommending operation declare that they seek for a doctor who has operated an acquaintance or a doctor who is acquaintance. Patients do not point out the privacy as an important factor on the choice of the doctor or the facility. m