Yukarı Anzaf Kalesi demir silah ve aletleri
Upper Part of Anzaf Castle iron weapon and tools
- Tez No: 104982
 - Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY BELLİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Tarih, History
 - Yıl: 2001
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada 5Van- Yukarı Anzaf Kalesi'nde ortaya çıkanları demir silah ve aletlerin yapım teknikleri,tipleri ve diğer Urartu merkezlerinde bulunan demir eserlerle benzerlik ve farklılıkları ortaya konmaya çalışılmıştır. Çalışmanın I.aşamasmdajstanbul Üniversitesi Van Bölgesi Tarih ve Araştırma Merkezi Labaratuan'nda konservasyonlan yapılmak üzere bulunan Yukarı Anzaf Kalesi demir silah ve aletleri tek tek incelenmiş,katalog fişleri kontrol edilmiş,bilgi fişleri hazırlanmıştır. Van Müzesi'nde bulunan ve daha önceki yıllarda ortaya çıkarılan Yukarı Anzaf Kalesi demir eserleri,konservasyonlan yapılmak üzere Araştırma Merkezlerine getirilmiş ve diğerleri gibi incelenmiştir. İlk aşamada hazırlanan bilgi fişlerinde eserlerin tanımı,boyutları,benzerleri,çizimi ve fotoğrafı yer almaktadır. Ok uçlan,bıçaklar ve balta orijinal boyutları;kılıç parçalan,kargı uçları ise % 25 küçültülerek rapidoya geçirilmiştir.Oluşturulan tez katalogunda silah ve aletlerin uzunlukları,genişlikleri,yükseklikleri,biçim özellikleri ve benzerlikleri verilmiştir. Yukarı Anzaf Kalesi demir eserleri üzerine yapılan bu çalışmada toplam 46 adet silah ve 14 adet kılıç parçası incelenmiştir.Bunların içinde 34 adet ok ucu,8 adet bıçak,2 adet bıçak kabzası, 1 adet çekiç başlı balta, 14 adet kılıç parçası,2 adet mızrak ucu bulunmaktadır. Demir madeni,Urartu Krallığı döneminde silah yapımında yoğun olarak kullanılmıştır.Bu,Urartu yerleşim merkezlerinde yapılan arkeolojik kazılarla ortaya çıkarılan demir silahların çokluğu ile kanıtlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the construction of iron weapons that were found in Upper part of Anzaf Castle in Van; their types, similarities and differences between iron weapons which were found in other Urartu centres have been analysed. In the first pace of this thesis, iron weapons which are kept in order to be conserved and restored by Istanbul University which is responsible for Van Region's History and Research Centre, have been analysed one by one, their catalogue cards have been checked and information cards have been prepared. Iron weapons, found in Upper part of Anzaf Castle in previous years and which have been kept in Van Museum were brought to Research Centres in order to be conserved and analysed like the other weapons. In the first step, in the information cards prepared before, the definitions of metal objects, their dimensions, their identicals, their drawings and photograps have been included. Tips of arrows, knives, and a hammer head axe have been drawn in original dimensions and swords and spears have been drawn by reducing %25. In the thesis catalogue which was formed, the length of weapons, their width, their height, specialities of their styles and their similarities have been given. In this study, which was on iron weapons and which were found in the Upper Part of Anzaf Castle, have been analysed. Among these, tips of 24 arrows, 1 hammer head axe, pieces of 1 sword, tips of 2 pears, have been analysed. Iron has been commonly used in the construction of weapon during the period of Urartu Kingdom. This was proved by a number of iron weapons which were found out in archeological excavations made in Urartu centres.