Upgrading the hardware and preparation of software for a microprocessor based energy flow measuring device for steam
Mikroişlemciye dayalı bir buhar erkesi ölçüm aygıtı için donanımın iyileştirilmesi ve yazılımın hazırlanması
- Tez No: 10500
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN TULUNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET MİKROÎŞLEMCİYE DAYALI BİR BUHAR ERKESİ ÖLÇÜM AYGITI İÇİN DONANIMIN İYİLEŞTİRİLMESİ VE YAZILIMIN HAZIRLANMASI ŞENER Oğuz Ali Elektrik ve Elektronik Müh. Yüksek Lisans Tezi Eylül 1990, 97 sayfa Altı kanallı 12 bitlik örnekselden sayısala çevirgeç ve iki kanallı sayısaldan örneksele çevirgeç tasarımlanıp yapılmıştır. Daha önce yapılmış olan INTEL 8085 mikroişlemcisine dayalı buhar kütle ve erke akış hızı Ölçüm ve denetim bilgisayarının başlatılması ve işletilmesi ile yapılan kartların sınanması için gerekli yazılım hazırlanmıştır. Bu aygıt altı örneksel giriş değişkenini almakta ve 0-5 V luk iki örneksel çıkış, iki RS-232 iletişim kapısı, yedi röle çıkışı ve 16 bitlik genel amaçlı sayısal giriş çıkış kapıları sağlamaktadır. ivŞu andaki ayarlama ile bu aygıt 150-600 "C lık sıcaklıklar ve 6-250 atmosferlik basınçlarda 5000-20000 kg/st erimli kütleyi % 14 den daha iyi bir A/D ayrılabilirligi ile ölçebilmektedir. Anahtar Sözcükler : mikroişlemciye dayalı dizge, veri alma, buhar erke akışı, ısıl süreç denetimi. Bilim Dalı Sayısal Kodu:619.04.01
Özet (Çeviri)
ABSTRACT UPGRADING THE HARDWARE AND PREPARATION OF SOFTWARE FOR A MICROPROCESSOR BASED ENERGY FLOW MEASURING DEVICE FOR STEAM ŞENER Oğuz Ali M.S. in Electrical and Electronics Engineering Supervisor : Prof. Dr. Ersin TULUNAY September 1990, 97 pages A six channel 12 bit Analog to Digital Converter and a two channel 8 bit Digital to Analog Converter are designed and constructed. The software is prepared which is necessary for the tests of these cards, for the initialization and the operation of the INTEL 8085 microprocessor based mass and energy flow rate (thermal power) measuring and control computer for steam was constructed previously. This device can accept six analog input variables and provides two analog outputs of 0-5V, two RS-232 communication ports, seven relay outputs and 16 bit general purpose digital input output ports. 11With the present settings this device can measure the mass in the range of 5000 - 20000 kg/hr for the temperatures 150 - 600 °C and pressures 6-250 Atm with a resolution better than 14 % of measured value. Key Words : microprocessor based system, data acquisition, steam flow measurement, thermal process control. Scientific Classification Code:619.04.01 iii