Duygusal zeka yeteneklerinin göreve ve insana yönelik liderlik davranışları ile ilişkisi: Banka şube müdürleri üzerine bir alan araştırması
The relationship between emotional intelligence skills and leadership behaviors (employee-centered and job-centered): A survey research on bank managers
  1. Tez No: 105020
  2. Yazar: FÜSUN TEKİN ACAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İLHAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
ABSTRACT The purpose of this study was to examine whether there would be any relationships between managers' emotional intelligence and their leadership behaviors. The components of emotional intelligence are included intrapersonal skills, interpersonal skills, adaptability scales, stress management scales and general mood scales. Leadership behaviors are employee-centered and job-centered leadership behaviors. Data were collected from 1 8 1 managers (who responded their emotional intelligence and leadership behaviors). Results indicated that there was a positive correlation between managers' total emotional intelligence and employee- centered leadership behavior, but not job-centered leadership behavior. Four components of emotional intelligence (intrapersonal skills, interpersonal skills, adaptability and general mood) were related positively to employee-centered leadership styles. And two components of emotional intelligence (adaptability and general mood) were related positively to job-centered leadership styles. However the component of stress management was related to neither employee-centered nor job- centered leadership behaviors. ÖZ Bu çalışmanın temel amacı yöneticilerin duygusal zekaları ile liderlik davranışları arasında bir ilişki olup olmadığını araştırmaktır. Duygusal zekanın boyutları kişisel yetenekler, kişilerarası yetenekler, uyumluluk, stresle başa çıkmak ve genel ruh durumu olarak belirlenmiştir. Liderlik davranışları ise insana ve göreve yönelik liderlik davranışlarıdır. Araştırmaya 181 yönetici katılmıştır. Bu yöneticilerden duygusal zekalarına ve liderlik davranışlarına ilişkin bilgiler alınmıştır. Yapılan analizler sonrasında toplam duygusal zeka olarak adlandırılan tüm boyutlar itibarıyla, yöneticilerin duygusal zekaları ile insana yönelik liderlik davranışları arasında olumlu bir ilişki bulunurken göreve yönelik liderlik davranışı ile her hangi bir ilişki bulunamamıştır. Kişisel yetenekler, kişilerarası yetenekler, uyumluluk ve genel ruh durumu boyutları insana yönelik liderlikle pozitif yönde ilişkili iken, uyumluluk ve genel ruh durumu boyutları yine göreve yönelik liderlik davranışı ile ilişkili göstermektedir. Bununla beraber stresle başa çıkma boyutu her iki liderlik davranışı ile de ilişkili bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)