Unleashing the power of AI in storytelling: A comparative study of human and AI-generated narratives
Hikâye anlatmada yapay zekanın gücünü ortaya çıkarma: İnsan ve yapay zekâ tarafından üretilen anlatıların karşılaştırmalı bir çalışması
  1. Tez No: 823179
  2. Yazar: JÜLİDE NEŞE ERDÖL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERİL DURMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık ve Marka İletişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Yapay zekanın (YZ) pazarlamadaki etkisi, tahminsel analizlerden müşteri segmentasyonuna, sohbet botlarından sanal yardımcılara kadar birçok alanda devrim yaratmış, müşteri deneyimini iyileştirmiş ve iş büyümesi sağlamıştır. YZ'nin büyük miktarda veriyi işleme, desenleri analiz etme ve insana benzer içerik üretme yeteneği, markaların hedef kitleleriyle iletişim kurma şekillerini etkilemektedir. Bu kesişme, pazarlamacıların YZ teknolojisini kullanarak kişiselleştirilmiş ve etkileyici hikayeler oluşturmasına olanak tanıyarak tüketicilerle derin bağlar kurmasını mümkün kılmaktadır. YZ tarafından üretilen hikayeler, veri odaklı içgörülerle duygusal olarak etkileyici içeriği birleştirerek marka hikâye anlatımına yeni bir boyut kazandırmaktadır. Bu çalışmanın amacı, YZ'nin hikâye anlatımındaki potansiyelini, müşterileri harekete geçiren ve duygusal tepkiler uyandıran yaratıcı ve etkileyici hikayeler üretebilme kabiliyetini keşfetmektir. Bu bağlamda hedefe yönelik içeriğin kalitesini ve tutarlığını artırmak için girdi mühendisliği ve ince ayarlama önem teşkil etmektedir. Araştırmada, ödüllü bir reklam filminin ana teması baz alınarak yapay zekaya hedefe uygun girdiler verilmiştir. Yapay zekâ aracı ChatGPT tarafından oluşturulan içerik ve insan tarafından oluşturulmuş reklam metni, etkiler hiyerarşisi bağlamında (marka farkındalığı, reklam iddialarını öğrenme, reklamın iddialarını kabul etme/reddetme, markadan hoşlanma ve markanın niyeti) alanlarında karşılaştırılmıştır. Çıkan sonuçlar, YZ tarafından üretilmiş içeriğin etkiler hiyerarşisinin alt kümeleri olan ilgi, hatırlama, eğlence değeri, markaya ve reklam içeriğine yönelik tutum ve marka niyeti değişkenlerinde insan üretimi içeriğe göre daha etkili olduğunu göstermektedir. Ayrıca çalışmaya katılanların cevapları reklam metnini, yapay zekanın mı insanın mı yazdığını kolaylıkla ayırt edemediğini göstermektedir. Araştırmada hikâye anlatıcılığı ve marka hikâye anlatımının teorik temellerini incelenmiş, pazarlama alanında YZ uygulamalarına ait genel bir bakış açısı sunulmuştur. YZ tarafından üretilen hikayelerin tüketici algıları ve tepkileri üzerindeki etkisini analiz etmek için deneysel araştırma yapılmıştır. Bu araştırma, pazarlamacılara YZ'nin potansiyelini göstererek hikâye anlatımında daha etkili içerik üretme konusunda yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Pazarlamacılar, YZ'nin yeteneklerini ve sınırlamalarını anlayarak hedef kitlelerine uygun, yaratıcı ve yenilikçi marka hikayeleri oluşturabilirler. Aynı zamanda, YZ'nin sağladığı olanakları kullanarak bütçe ve zamanlarını daha verimli bir şekilde yönetebilirler. Sonuç olarak, YZ'nin pazarlamada hikâye anlatımı üzerindeki etkisi büyük bir potansiyele sahiptir. Pazarlamacılar, YZ teknolojisini kullanarak hedef kitlelerini etkileyecek, duygusal bağlar kuracak ve iş büyümesini sağlayacak etkileyici hikayeler oluşturabilirler.
Özet (Çeviri)
The impact of artificial intelligence (AI) in marketing has revolutionized many areas, from predictive analytics to customer segmentation, chatbots to virtual assistants. AI's ability to process large amounts of data, analyze patterns, and generate human-like content influences how brands communicate with their target audiences. AI-generated stories combine data-driven insights with emotionally impactful content, adding a new dimension to brand storytelling. This intersection enables marketers to create personalized and compelling stories using AI technology, allowing them to establish deep connections with consumers. This study aims to explore AI's potential in storytelling, specifically, its ability to generate creative and impactful stories that motivate and evoke emotional responses from customers. Prompt engineering and fine-tuning are crucial in enhancing the quality and consistency of targeted content in this context. In the research, AI was provided with targeted prompts based on the central theme of an award-winning advertisement. The content generated by the AI tool, ChatGPT, was compared to ad copy created by humans in terms of the hierarchy of effects (brand awareness, learning the ad claims, accepting/rejecting the ad claims, liking the brand, and brand intention). The results indicate that AI-generated narrative is more effective than human-generated content in subdimensions of the hierarchy of effect frameworks, such as interest, recall, entertainment, brand attitude, ad attitude, and brand intention. Furthermore, participants in the study could not easily distinguish whether the ad script was written by AI or a human, as revealed by their responses. The research examines the theoretical foundations of storytelling and brand storytelling, providing a general overview of AI applications in marketing. Experimental research was conducted to analyze the impact of AI-generated stories on consumer perceptions and responses. This research aims to establish the potential of AI in marketing by assisting marketers in producing more compelling content for storytelling. By understanding the strengths and limitations of AI, marketers can create innovative brand stories that align with their goals and shift their focus and resources toward areas where AI cannot replicate human creativity. In conclusion, AI has a significant impact on storytelling in marketing. Marketers can utilize AI technology to create impactful stories that resonate with their target audiences, establish emotional connections, and drive business growth.