Merkez Bankası hazine ilişkileri ve enflasyona olan etkileri
The Relationships of Central Bank and treasury and influences on inflation
- Tez No: 105021
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ ERDOĞAN ALKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
ÖZ Tezimiz Merkez Bankası Hazine ilişkileri ve enflasyona olan etkilerini inceleme amacını taşımıştır. Öncelikle Merkez Bankası ve Hazinenin organizasyonel yapılan araştırılmış 1990-2000 dönemi arasındaki ilişkileri Merkez Bankası, Hazine Müsteşarlığı, Devlet Planlama Teşkilatı ve Maliye Bakanlığından elde edilen raporlardaki tablolar incelenerek ve yeni tablolar düzenlenerek ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca istatistiki veriler elde edilerek grafikler oluşturulmuştur.Bunu takiben istatistiki teknikler araştırılmış bu çalışmaya regresyon analizinin ışık tutacağı düşünülerek analiz için TSP4.1 ( Zaman Serileri Programı) kullanılmıştır. Bunun dışında uzman kişilerle görüşmelerde bulunulmuş ve araştırma sırasında Türkiye nin önde gelen üniversitelerinin ve bankalarının kütüphanelerindeki yerli ve yabancı kaynaklar taranmıştır. İnternet ortamında, son gelişmeler takip edilerek tezimizin güncelliğini koruması sağlanmıştır. Sonuç olarak her iki kurum interaktif bir bilgi paylaşımı ortamında çalışmalıdırlar. Para ve maliye politikaları eşgüdümü sağlanmalı, yasal reformlarlada bu eşgüdüm desteklenmelidir. Merkez Bankası bağımsız olarak düzenleyici tedbirleri alırken denetleyici fonksiyonunu yerine getirmeli Hazine ise gelir ve yetki yönünden güçlendirilmelidir. Çünkü bu ilişkinin sonucunda, iç ve dış borç stoklarının artışı enflasyona neden olmuştur. Enflasyonla mücadele için gelirler politikası uygulanmalı ve borç yükü azaltılmalıdır. Eldeki kaynak miktarı artırılmalı ve kaynaklar verimli kullanılmalıdır. Bunun içinde disiplin, kararlılık ve güven gerekli unsurlardır. ABSTRACT Our thesis consantrated on Central Bank and Treasury relationships and influence on Inflation, initially, Organizational Structure of Central Bank and Treasury were investigated and relationships of the 1999-2000 period were viewed by examining and aranging tables obtained form Central Bank, Treasury Association, Government Planning Instituation and Finance Ministry Reports. Seperately, new graphics were created by obtaining statistical data. By examining statistical techniques, for that thesis regression analysis was chosen and for making analysis TSP4.1 ( Time Series Programming ) program was used. Otherside, executive persons were visited and during investigation, domestic and foreign resorce documents of Universities' and Banks' Libraries were overviewed. In Internet environment, last developments followed and thessis was updated. As a result, both of the institutions have to work in an interactive knowledge share environment. The coordination of Money and Finance politics must be provided. This coordination must be supported by structural reforms. Central Bank has to take regulatory measures independently and has to function as a controller. On the other side Treasury must be recovered by income and authority. At the end of this relationship the increase in the internal and external debt stock caused inflation. To strugle with inflation, income politics must be applied and debt must be decreased. Resource quantity must increase and resources must be used effectively. The main factors to sucseed this are diciplin, determination and trust. ill
Özet (Çeviri)