Bireysel bankacılık risk yönetiminde başvuru değerlendirme (scoring) sistemi uygulaması
Scoring application in consumer banking risk management
- Tez No: 105026
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM DİKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZ (ABSTRACT) Tez konusunun açıklanılması ile ilgili olarak bilimsel bir analiz yapılması ya da eksikliklerin tespit edilmesi yöntemi değil, konunun genel hatları ile özetlenerek uygulama şekillerinin anlatılması şeklinde bir yöntem izlenilmiştir. Bu amaçla öncelikli olarak seçilen konu ile bağlantı kurulması açısından Bireysel Bankacılık Risk Yönetimi ile ilgili genel kavramlara ve ayrıca risk çeşitleri, risk türlerine ve kredi riski ile ilgili bilgilere yer verilmiştir. Daha sonra ise başvuru değerlendirme sistemi uygulaması ile ilgili yöntemler açıklanılmaya çalışılmış ve bu amaçla aşamaların belirlenmesi, aracın hazırlanması, uygulamaya geçirilmesi, raporlanması ve yorumlanması ile ilgili metodlarla ilgili bilgilere yer verilmiştir. Yöntemlerin açıklanmasında sadece teorik tanımlamalar değil uygulama örneklerine de yer verilmeye çalışılmıştır. En son olarak ise, konunun daha iyi anlaşılabilmesi için başvuru değerlendirme sisteminin bir Bankadaki uygulama süreçleri anlatılmıştır. Sistemin kullanılmaya karar verilmesi ve geçiş sürecinde yaşananlar, başvuru değerlendirme sistemi uygulamasının genel anlamda kuruma katkısı, kurumun adaptasyon sürecinde yaşadığı zorluklar değerlendirilmiştir. Bu anlamda genel olarak sistemin etkinliği yönetsel olarak ele alınarak organizasyonel ve iş akışları süreçlerine etkileri bazında açıklanılmaya çalışılmıştır. 111
Özet (Çeviri)
ÖZ (ABSTRACT) In relation to explanation of the subject of the thesis it is not the method of a scientific analysis is carried out or determination of missing points but a procedure, which includes application types with a general summary, was followed. For this reason, general information about Consumer Banking Risk Management and also information about risk types and credit risk were explained in order to establish a relation with the chosen subject. Thereafter, method about application evaluation system was tried to be explained and methods for determining the levels, preparation and~ application the device, reporting and interpreting were explained. The methods were tried to be explained not only giving theoretical explanations but also application examples were also given. Last but not least, Banking processes of application evaluation system were explained for a better understanding. Decision of using the system and the experiences in the transition period, benefits of the system to the institution and difficulties met while adopting the system into institution were evaluated. In general, efficacy of the system was evaluated in a managerial sense and they were tried to be explained on the base of effects on organizational and work procedures. Ill