Başlangıcından bugüne Kocaeli basın tarihi 1848-2001
Kocaeli press history from the beginning until today 1848-2001
- Tez No: 105030
 - Danışmanlar: PROF. DR. EDİBE SÖZEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Gazetecilik, Journalism
 - Yıl: 2001
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 176
Özet
öz Bu tez, başlangıcından bu yana Kocaeli îli sınırlan içinde var olan basın ha reketlerinin doğuşunu ve izlediği çizgiyi açıklamaya çalışmaktadır. Bu çizgi içinde faaliyet gösteren gazete ve dergilerle, bu süreç içinde yer almış ajansları ve kimi gazetecileri kapsamı içine alan bu tez, saptanan yayın organlarının bibliyografi ağırlıklı olarak tanıtmaktadır. Tarihsel metodolojiye uygun olarak yapılan bu araştırmada, öncelikle var olan kaynaklarda yer alan Kocaeli basınına ilişkin bilgiler ortaya çıkarıldı. Sonra, vilayet gazetelerinin çıkış nedenleri ve azınlık basım incelenerek kent yaşayanlarının sosyal statüsü belirlenmeye çalışıldı. Ardından, son döneme ulaşan birkaç tanığının bildiği tarih aydınlatılarak, kent içinde hayat bulan basın organları yayın amaçlan ve ilkele ri açısından irdelendi. Bizden sonraki araştırmacılara rehber olacak bu araştırma, kentin içinden do ğan basın hayatını kavrayabilmek ve basının Kocaeli siyâsi hayatındaki yeri ve etkin liğini tartışmaya açabilmek için bir adım oluşturmaktadır. ABSTRACT This thesis intends to clarify occurence of press movements existing in the borders of Kocaeli Province and its line followed so far. This thesis comprising newspapers and magazines actived in this line and agencies and some journalists available in this process introduces the defined publi cations as being bibliography weighed. In this study that has been made in comply with the historical methodology, first the data related to Kocaeli Press existing in the sources have been found out. Further the publishing reasons of provincial newpaper and minority press have been examined and consequently it is tried to define the social status of the urban popula tion. Finally, the history known by some witnesses who reached the last periods has been clarified and the press and publishing organs existing in the city have been examined in terms of their publication purposes and principles. This study that will be a guide to the future researchers constitutes a step to comprehend press life born in the city and to open discussion for the place and effec tiveness of the press in Kocaeli's political life. Ill
Özet (Çeviri)