Orman ürünleri sanayisinin (ORÜS) özelleştirme öncesinin ve sonrasının çeşitli ekonomik göstergelerle karşılaştırılması
Comparison of various economical measures of Orman Ürünleri Sanayi (ORÜS) before and after pravatization
  1. Tez No: 105032
  2. Yazar: MUSTAFA CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞAKİR ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Ülkemiz 1980'li yıllarla beraber özelleştirme sürecine girmiştir. Orman Ürünleri Sanayiide bu özelleştirme sürecini yaşamış ve 1992' de devlet eliyle işletilen Orman Ürünleri Sanayii (ORÜS) Anonim Şirketine ait işletmeler özelleştirme kapsamına alınmıştır. Bugün itibariyle Orman Ürünleri Sanayii Anonim Şirketine bağlı 23 işletmeden 18'i varlık satış yoluyla özelleştirilmiştir. Özelleştirmenin amacına ulaşıp ulaşmadığının belirlenmesi için verimlilik, karlılık ve bazı finansal oranlar hesaplanmıştır. Hesaplanan bu göstergelerle özelleştirme öncesi ve sonrası dönemi karşılaştırmak için istatistik yöntem olarak parametrik ve parametrik olmayan hipotez testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since 1980 our country has begun a process of privatization. Forestry Industry has also join this privatization process and in 1992. Forestry Industry (ORÜS) firms that have been managed by public sector were included by the privatization process. Since then 18 of 23 firms have privatizationed through asset sale. Productivity, profitability and some other financial rates have been caulculated to consider whether the privatization process has reached its goals. With the help of these indicators parametric and non-parametric hypothesis tests have been conducted to compare the results of privatization process.