İnternet ekonomisinde e-ticaret için işletme modelleri
E-trade models for businesses in the internet economy
- Tez No: 105033
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEBNEM AKTAN ARIKBOĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
öz“internet Ekonomisi'nde E-Ticaret İçin İşletme Modelleri”adı altında İnternet sektöründeki işletmelerin varlığım başarılı bir şekilde sürdürmesi için uygulanması gereken model ve stratejiler ile günümüzdeki bir işletmenin bunları nasıl uygulamaya geçirerek faydalar sağlayabileceğine açıklık getirmektir. Birinci bölümde İnternet teknolojileri, özellikleri, rekabetçi ve makro çevrelerin firma karlılığına olan etkisi; ikinci bölümde bileşenler, bağlar, dinamikler ve bir işletme modelinin nasıl değerlendirileceği; üçüncü bölümde araştırmada bahsi geçen kavramların, modellerin nasıl uygulanması ve değerlendirilmesi gerektiği, tepe yöneticinin görev ve sorumlulukları ve dördüncü bölümde de uygulama olarak Amazon.com firması konu edildi. ABSTRACT In my research; I analyzed what the companies have to do in the Internet sector in order to sustain their success which finalized in a project named“Business Models for E-trade in the Internet Economy”. The main subject of this research is the models and strategies that a company has to apply and the application methods with their advantages to the companies. In the first section; I analyzed the technology of Internet, its specifications, the effects of environment to the company in terms of profit. In the second section, the dynamics of the model and how the way to interpret them are analyzed. In the third section; I mentioned about the application of the models with the role of the management and their responsibilities and the application part of my project is about the Amazon company. m
Özet (Çeviri)