Effect of high information technologies on organizational communication: A case in Turkish defence industry
Yüksek iletişim teknolojilerinin örgütsel iletişime etkileri: Savunma sanayiinde bir araştırma
  1. Tez No: 105098
  2. Yazar: FEVZİ ULUSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILMAZ ÜSTÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Kamu Yönetimi, İletişim Bilimleri, Science and Technology, Public Administration, Communication Sciences
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
öz YÜKSEK İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİNİN ÖRGÜTSEL İLETİŞİME ETKİLERİ: TÜRK SAVUNMA SANAYİI'NDE BİR ARAŞTIRMA Ulusoy, Fevzi Yüksek Lisans, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Yılmaz Üstüner Aralık 2001, 110 Sayfa 1990'ların başından itibaren iletişim teknolojilerindeki gelişmelere paralel olarak savunma sanayii şirketlerinde de iletişim alanında gelişmeler yaşanmıştır. Bunlardan en belirgin ve köklü olanı bilgisayar destekli iletişim sistemlerinin örgüt içi iletişim için kullanılmaya başlanmasıdır. Yapıları gereği daima teknoloji ile iç içe olmuş savunma sanayii kuruluşları da, dünyadaki eğilime ayak uydurarak 1990'ların ortalarından itibaren bilgisayar destekli iletişim sistemlerini örgüt içi iletişim amacıyla kullanmaya başlamışlardır. Bu çerçevede savunma sanayii şirketlerinde yaşanan örgütsel iletişimin, teknolojik gelişme ile olan etkileşiminin araştırılması ve bunun özellikle çalışanlarca algılanabilen etkilerinin tespit edilmesi amacıyla bir araştırma yapılmıştır. Bu araştırma için kullanılan anketin katılımcılarca iiiyanıtlanması neticesinde elde edilen verinin değerlendirilmesi ile bir takım sonuçlara ulaşılmıştır. Bunlardan bazıları, bilgisayar destekli iletişim sistemlerinin kullanıma başlaması ile birlikte örgüt içerisinde daha serbest ve rahat bir iletişim ortamı -kısmi bile olsa- kurulmuş, görüş ve öneriler üstlere daha serbest olarak iletilebilir olmuş ve karar alma sürecine çalışanların katılımında kısmi bir artış gözlenmiştir. Anahtar Kelimeler : İletişim, örgütsel iletişim, örgütsel İletişimin Etkinliği, Bilgisayar Destekli İletişim Sistemleri, Enformasyon Teknolojileri. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECTS OF HIGH INFORMATION TECHNOLOGIES ON ORGANIZATIONAL COMMUNICATION: A CASE IN TURKISH DEFENCE INDUSTRY Ulusoy, Fevzi Master of Science, Department of Political Science and Public Administration Supervisor : Assist. Prof. Dr. Yılmaz Üstüner December 2001, 110 Pages In parallel to the developments in communication technologies, defence industry companies experienced certain improvements in their organizational communication, since the beginning of the 1990s. The most significant and fundamental one is the implementation of computer-aided-communication system as the medium of organizational communication. Due to their technology-based nature, defence industry companies, in accordance with the global trend, started to implement computer-aided-communication systems as the organizational communication medium in mid-1990s.In this context, this study serves to find out the outcomes and effects arised from the technological developments and organizational communication interaction, perceived by the employees of defence industry companies obtained. Certain results are obtained with the evaluation of the data collected from the participants by means of the questionnaire. Some of these results are establishment of the free and easy communication environment within the organization -at least a partial level, transmission of subordinates' idea and suggestions to superiors more freely (even these ideas are not well evaluated) and a partial increase in the participation to decision making, with the implementation of computer-aided-communication system. Key Words : Communication, Organizational Communication, Effectiveness of Organizational Communication, Computer-aided- communication Systems, Information Technologies. 11