The Influence of foreign direct investment on the integration of the Turkmenistan economy into the world economy
Türkmenistan ekonomisinin dünya ekonomisine entegre olmasında doğrudan yabancı yatırımların etkisi
- Tez No: 105182
- Danışmanlar: PROF. DR. VİLDAN SERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
V ÖZETÇE Bu tezde, doğrudan yabancı yatırımların önemi ve geçiş periyodunda olan Turkmenistan ekonomisi üzerinde ki etkisi incelenmiştir. Birinci kısımda; doğrudan yabancı yatırımlar deyince akla ilk gelen uluslararası devasa özel şirketlerin dünya üretim ve ticaretinin artışına katkıları, yatırım yaptıkları ülkenin büyüme ve gelişmesine katkılarıyla birlikte FDI ve kabul eden ülke ilişkileri incelenmektedir. İkinci kısımda; doğrudan yabancı yatırımların miktarındaki yıllar itibariyle artışı ve bu artışın dünyadaki dağılımı incelenmektedir. Üçüncü kısımda; 70 yıla yakın bir zamandır Rusya'nın egemenliği altında olan Türkmenistan 27 ekim 1991 yılında bağımsızlığına kavuştuğundan beri ekonomik yönden gelişmiş ülkeler yaşam standardına kavuşabilme çabasında Türkmenistan'ın doğrudan yabancı yatırımlara karşı tavrı ile birlikte Türkmenistan'a giren doğrudan yabancı yatırımların miktarı ve sektörlere dağılımı incelenmektedir.Türkmenıstan'a giren yabancı yatırımların sonuçlarıyla birlikte bunun Türkmenistan ekonomisinin dünya ekonomisine entegre olmasındaki ekonomiye katkısı da incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this thesis, the importance of direct foreign investments and their influences on the developing country Turkmenistan's economy have been analyzed. The first part: Here the analysis has emphasized the attributes of the huge international private companies in world production and trade increases, the development of the countries in which they have invested and FDI and accepting states' relations. The second part: This analysis has focused on the increase of the foreign investments year by year and its distribution in regional trends. The third part: After 70 years under Russian controls Turkmenistan gained its independence in 27 October 1991. In this part of analysis, we look at actions from this date and onwards across the country. Including Turkmenistan's struggles to gain an economy that improves life standards, its behavior in foreign investment and the amount of direct investment that has entered country to different sectors and their distribution. Together with the outcomes of the investment that has entered Turkmenistan and the economy of the Turkmenistan as influencer in the world economic integration has also been analyzed in this part.