Doğrudan yabancı yatırımlar ve Türkiye açısından doğrudan yabancı yatırımların analizi ve değerlendirilmesi
Analysis and evaluation of foreign direct investment: The Turkish case
- Tez No: 133830
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞİİR YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
147 ÖZET Günümüzde tüm dünyayı etkisi altına alan küreselleşme olgusu, ulaşım ve haberleşme maliyetlerindeki azalmanın da etkisiyle sermayenin bütün bölgeleri rahatça dolaşmasını ve yatırımlarda kullanılmasını kolaylaştırmıştır. Doğrudan yabancı yatırımların ülkelerin ekonomik kalkınmasına ve istikrarına olan katkısının anlaşılmasıyla, ülkeler bu yatırımları kendilerine çekebilmek için yoğun rekabet içine girmişlerdir. Bu amaçla, ülkeler uluslararası sermayeyenin ülkeye girişini kolaylaştıracak serbestleştirme politikasına yönelmektedir. Türkiye 1980 sonrasında dünyadaki liberal eğilimlerden etkilenerek serbest piyasa ekonomisini benimsemiş ve tasarruf açığının giderilmesinde ve dünya pazarları ile bütünleşmede doğrudan yabancı yatırımları özendirici bir takım düzenlemelere gitmiştir. Türkiye, mevzuatta yaptığı bu düzenlemelerin yanı sıra, 1989 yılındaki finansal liberalizasyon ile uluslararası piyasalarla bütünleşme yolunda önemli adımlar atmıştır. Türkiye ile Avrupa Birliği arasında 1996 yılında yürürlüğe giren Gümrük Birliği ise Türk ekonomisi için yeni fırsatlar yaratmıştır. Türkiye bu politikaların doğrudan yabancı sermaye girişi üzerinde olumlu etkileri olmasını beklemiştir. Bu tezde, finansal serbestleşme kararının doğrudan yabancı yatırım girişleri üzerinde olumlu, gümrük birliğinin ise olumsuz etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde,“doğrudan yabancı yatırım”kavramı, özellikleri ve bu yatırımlarla ilgili kuramlar ortaya konulmuştur.148 İkinci bölümde, doğrudan yabancı sermayeyi bir başka ülkede yatırım yapmaya yönelten nedenler ile bu yatırımların yaratabileceği ekonomik etkiler ortaya konulmuştur. Üçüncü bölümde, doğrudan yabancı yatırımların dünyadaki büyüklüğü ve önemi değerlendirilerek, Türkiye'de yabancı sermayeye ilişkin mevzuattaki gelişmeler incelenmiştir. Son bölümde ise, Türkiye'deki serbestleşme politikalarının doğrudan yabancı yatırım girişleri üzerinde etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
149 ABSTRACT Today, the phenomenon of globalization which is showing its effects all around the world has made it easier for capital to circulate and get used for investment in all regions, together with the additional influence of the decrease in costs of communication and transportation. By realizing the contribution of the foreign direct investments to economic development and stability, countries have involved into intense competition to attract these investments. To serve this purpose, countries got involved into liberalization policies in order to stimulate the inflow of global capital. Having been influenced by the worldwide liberal trends, Turkey has adopted the market economy and employed some regulations intending to attract the foreign direct investments for overcoming the deficits in the balance of payments and integrating into the global rrjarket since 1980. Turkey took important steps towards integration with the global markets by the financial liberalization in 1989 besides these regulations in the laws. The Customs Union between Europen Community and Turkey created new opportunities for the Turkish economy in 1996. Turkey expected that these policies would have positive influences on the inflow of foreign direct investments. In this thesis, it is concluded that while the financial liberalization influenced the foreign direct investment inflow positively, customs union did negatively.150 This thesis consists of 4 chapters, in Chapter One, the notion of“foreign direct investment”, its characteristics and related literature are introduced. In Chapter Two, the reasons which challenge foreign capital towards investment in other countries and the economic effects of these investments, are explained. In Chapter Three, the amount and importance of the foreign direct investments all over the world, and the evolution in Turkish laws related to foreign capital, are investigated. In Chapter Four, the effects of the liberalization policies over the inflow of foreign direct investments in Turkey, is evaluated.