Urban coastal settlements: Implementation of a coastal area assessment model in Iskenderun case
Kentsel kıyı yerleşmeleri: Bir kıyı alanı değerlendirme modelinin İskenderun örneğinde uygulanması
  1. Tez No: 268927
  2. Yazar: BİLGE ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. C. NİL UZUN, PROF. DR. AHMET CEVDET YALÇINER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 326
Özet
Kentsel kıyı yerleşmeleri, ?kentsellik? ve ?kıyı? kavramlarını biraraya getirmesi bakımından özellikli bir planlama yaklaşımını gerektiren alanlardır. Her iki kavramın kendine özgü içerikleri nedeni ile ortaya çıkmış çeşitli yönetim planı modelleri de bulunmaktadır. ?Kentsel Afet Riskleri Yönetimi ? ve ?Bütünleşik Kıyı Alanları Yönetimi? modelleri bunlardan ikisidir. Kentsel Afet Riskleri Yönetimi, afet riskleri koşullarına karşı kentsel yerleşmenin planlanması ve yönetimi sorunları ile ilgilenir. Benzer şekilde, Bütünleşik Kıyı Alanları Yönetimi de kıyı alanının tümüne odaklanır ve her türlü kıyı kaynağının sürdürülebilir kullanımı ve korunması ile ilgilenir. Ancak kentsel kıyı yerleşmelerinde bu iki modelinin aynı alanda geçerli olması, çakışması ve hatta çatışması durumları ortaya çıkmaktadır.Bu tez çalışması nda kentsel kıyı yerleşmeleri için söz konusu olan bu iki yönetim planı modelinden ve bunların birlikteliğinden yola çıkılarak, kentsel kıyı yerleşmelerinin planlanması ve yönetiminde detaylı bir mekansal analiz olanağı sunan, planlama sürecine önemli girdi sağlayan, kentsel ve kıyısal risklerin belirlenmesine olanak sunan, ayrıca da söz konusu iki yönetim planı modelinin birlikte uygulanabilirliğini sağlayan bir araç olarak Kıyı Alanı Değerlendirme Modeli süreci geliştirmiş ve bu süreç İskenderun kenti için uygulamıştır. Kıyı Alanı Değerlendirme Modeli, hem Kentsel Afet Riskleri Yönetimi hem de Bütünleşik Kıyı Alanları Yönetimi modellerinin kaygılarını hesaba katmakta ve kıyı yerleşmesini kentsel risk sektörleri ve kıyı yönetimi konuları bakımından değerlendirmektedir.Bu çalışma da, Kıyı Alanı Değerlendirme Modeli'nin geliştirilmesi sürecinde kıyı alanlarının ve kıyı yerleşmelerinin sınıflandırılmasına yönelik de bir yaklaşım sunulmaktadır. Bu sınıflama yaklaşımı ile, Kentsel Afet Riskleri Yönetimi ve Bütünleşik Kıyı Alanları Yönetimi modellerinin temel kaygıları Kıyı Alanı Değerlendirme Modeli'nin ana hatları oluşturmaktadır.Uygulama sonucunun değerlendirilmesi ile, geliştirilen Kıyı Alanı Değerlendirme Modeli'nin planlama sürecine ciddi katkı koyarak basit bir risk analizi yapması, kıyı alanlarındaki nüfusun, kaynakların ve yapılı çevrenin hem korunması hem de doğru kullanılmasını yönlendiren bir araç olması avantajları ortaya koyulmuştur. Kıyı Alanı Değerlendirme Modeli'nin uygulanması ile; risk sektörleri, kıyı yönetimi konuları, kentsel kıyı yerleşmesinin ciddi ve öncelikli müdahale gerektiren parçaları kolaylıkla belirlenmekte ve kıyı yerleşmesinin imar planlarının hazırlanması yönlendirilmektedir. Ayrıca İskenderun örneğindeki özel uygulamadan yola çıkarak kentsel kıyı yerleşimlerinin planlanması ve yönetimine ilişkin genel ilkeler çıkarılmış, oluşturulan model ve Kentsel Afet Riskleri Yönetimi ile Bütünleşik Kıyı Alanları Yönetimi plan modellerinin Türkiye'deki işlerlik koşulları ve gereklilikleri tartışılarak ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Coastal urban settlements require a special planning approach since they bring the concepts of ? urban? and ?coastal? together. In relation to the specific contents of these concepts, there are also different models of management plans. ? Urban Disaster Risk Management ? and ?Integrated Coastal Zone Management? are two of them. Urban Disaster Risk Management model deals with the planning and management problems of urban settlements in the case of disaster risk conditions. Likewise, Integrated Coastal Zone Management model focuses on the whole coastal area and deals with the sustainable use and protection of all types of coastal resources. However, in case of urban coastal settlements, these models of management plans can be valid together, can overlap, and they can even conflict with each other.In this thesis study, these two models of management plan and their coexistence are considered. A Coastal Area Assessment Model is set up and applied for Iskenderun case. This model provides a detailed spatial analysis opportunity in planning and management of coastal urban settlement. Therefore the model offers a significant input for the planning process through determining urban and coastal risks at the same time. Coastal Area Assessment Model is a tool which takes both Urban Disaster Risk Management and Integrated Coastal Zone Management models? concerns into account and evaluates the coastal settlement in terms of urban risk sectors and coastal management issues.This study also introduces an approach on classification of the coastal areas and coastal urban settlements while setting up the Coastal Area Assessment Model.Coastal Area Assessment Model becomes an advantageous tool since it has significant contributions to the planning process by making a simple risk analysis and guiding the proper utilization and protection of the population, built environment, and resources of the coastal areas. Risk sectors, coastal management issues, critical and prior intervention areas of a coastal urban settlement are easily determined, and preparation of development plans of a coastal settlement is guided by the implementation of Coastal Area Assessment Model. In addition to these, general principles on planning and management of coastal settlements are determined by the implementation of the model for the implementation conditions of Urban Disaster Risk Management model, Integrated Coastal Zone Management model, and the Coastal Area Assessment Model in Turkey are also discussed and presented.