Türkiye merkezli STK'ların Afrika'daki insani diplomasi faaliyetleri
Actions of humanitarian diplomacy in Africa by Turkey-based non-governmental organizations
  1. Tez No: 712994
  2. Yazar: İSMAİL TUNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL KÜRŞAD ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez çalışmasında Türkiye'nin insani yardımlar ve insani diplomasi alanında faaliyet gösteren ve özellikle de Afrika kıtasında yardım faaliyetleri yürüten STK kuruluşları mercek altına alınmıştır. Araştırma konusu yeni diplomasi araçları bağlamında Türkiye merkezli STK'lar öncülüğünde yurtdışında yürütülen insani diplomasi faaliyetleridir. Araştırmanın temel amacı dünya insani diplomasi alanında Türkiye merkezli STK'ların özgünlüklerinin tespit edilmesidir. Yeni diplomasi kavramı ile başlatılan kuramsal ve kavramsal ilişkiler tartışması eşliğinde küresel yönetişim, devletler, devlet-dışı aktörler, uluslararası örgütler ve sivil toplum örgütlerinin insani diplomasi sistemindeki değişen rollerine ve rol paylaşımlarına değinilmektedir. Küresel siyasetin çehresine uyumlu biçimde devlet-dışı aktörlerin artan etkinliğinin insani diplomasi faaliyetleri alanında ne şekilde tezahür ettiği açıklanmaktadır. Literatürde Türkiye'nin dünya insani yardımlar ligindeki performansının sadece niceliksel/rakamsal bir boyutta ele alınmasının eksik olacağı not edilmektedir; felsefi ve kültürel boyuta dair vurgu yapılma gerekliliğinin altı çizilmektedir. Buna uygun bir şekilde uluslararası ilişkiler disiplininde ana akım kuramlardan realizm ve liberalizme destekleyici bir ara kademe teorik çerçeve sunan sosyal inşa (Konstrüktivizm) yaklaşımı üzerinden Türkiye dış politikası ve Türkiye merkezli STK'ların davranış biçimleri açıklanmaktadır. Tez çalışmasının araştırma tasarımı olarak niteliksel desen rehberliğinde insani diplomasi konusunun kendine özgü özellikleri göz önünde bulundurulmuştur; birincil ve ikincil kaynaklardan zengin bir veri toplama araç seti öngörülmüştür. STK kurumlarındaki deneyimli personel ile derinlemesine mülakatlar yapılmıştır. Ayrıca sosyal medya üzerinden özellikle YouTube ve Twitter Space platformlarından konu ile alakalı veriler derlenmiştir. İlaveten ikincil veri bağlamında doküman incelemesi ve konu hakkında literatürde var olan akademik çalışmalar, uluslararası ve ulusal düzeyde resmi ve diğer uzman raporları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Turkey-based NGO organizations operating in the field of humanitarian diplomacy have been analyzed. The research subject is humanitarian diplomacy activities carried out under the leadership of Turkey-based NGOs in the context of new diplomacy tools in the African continent. The main purpose of the research is to determine the distinctions of Turkey-based NGOs in the field of humanitarian diplomacy. The changing roles and role sharing of global governance, states, non-state actors, international organizations and nongovernmental organizations in the humanitarian diplomacy system are discussed, accompanied by the theoretical and conceptual relations discussion initiated with the new diplomacy concept. It is explained how the increasing effectiveness of non-state actors in line with the face of global politics manifests in the field of humanitarian diplomacy activities. It is noted in the literature that it would be incomplete if Turkey's performance in the world humanitarian aid league would be addressed only in a quantitative/numerical dimension; The necessity of emphasizing the philosophical and cultural dimension is underlined. Accordingly, Turkey's foreign policy and the behavior of Turkey-based NGOs are explained through the social constructivism approach, which offers a supportive meso-level theoretical framework to realism and liberalism, which are mainstream theories in the discipline of international relations. As the research design of the thesis study, the unique characteristics of the subject of humanitarian diplomacy were taken into account under the guidance of the qualitative research; A rich data collection toolkit is constructed from primary and secondary sources. In-depth interviews were conducted with experienced personnel in NGO institutions. In addition, data has been compiled from social media sources, especially YouTube and Twitter Space platforms. Additionally, secondary data such as official documents and expert reports at international and national levels have been examined.