Sir Arthur Conan Doyle'un eserlerinin Darwin teorileri doğrultusunda incelenmesi
An analysis of Sir Arthur Conan Doyle?s works through Darwin?s theories
- Tez No: 302762
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA EGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı Arthur Conan Doyle'un A Study in Scarlet(1887), The Sign of the Four(1890) ve The Valley of Fear(1914) adlı romanlarını, Darwin teorileri olan ?insan?, ?var olma mücadelesi? ve ?toplumsal içgüdüler? terimleri bağlamında incelemek ve Conan Doyle'un eserlerinde Darwin teorilerinin etkisini ortaya koymaktır. Romanlardaki Darwin teorileri etkisini ortaya koymak amacıyla eserler bilimsel karakter, var olma mücadelesi ve toplumsal içgüdüler bağlamında ele alınmıştır.Çalışmanın birinci bölümünde, Doyle'un ilk romanı A Study in Scarlet'ta dedektif Sherlock Holmes karakterinin, bilimsel bir karakter olarak ortaya çıkışında Darwin'in araştırmalarının etkisi incelenmiştir. Origin of the Species ve The Descent of Man adlı araştırmalarından etkilenen Doyle, Sherlock Holmes karakterini gözlem gücünü kullanabilen, mantık ilkelerini olayların çözümüne yansıtabilen ve kendi kendine deneyler yapan bir bilim adamı gibi tasvir ettiği görülmüştür. A Study in Scarlet romanında bilimsel bilginin üstünlüğünü vurgulayan Doyle, Sherlock Holmes karakterinin araştırmacı yapısını ve onun bilimsel bilgiyi pratik olarak kullanmasını ön plana çıkararak Darwin etkisi ile amatör bir bilimsel karakter yaratır.İkinci bölümde Darwin'in ?var olma mücadelesi? teorisi açısından The Sign of the Four romanında karakterler arası var olma mücadelesinin yapısı incelenmiştir. Var olma mücadelesi izleği Arthur Conan Doyle'un romanlarında mücadelenin üst yapısını oluşturan; gizem, bilinmeyen ve bulunamayan unsurları ve alt yapıda da karakterler arası mücadele ve itici duygular çerçevesinde şekillendiği üzerinde durulmuştur.Üçüncü bölümde, Darwin'in insan ve alt hayvanlar arasındaki ortak noktalar olan toplumsal erdemler ve ortak duygular hakkındaki gözlemleri doğrultusunda The Valley of Fear (1914) romanındaki karakterlerin analizini yaparak, toplumsal içgüdü ve insan ile hayvanlar arasındaki ortak duygular izleklerini incelenerek ve bunun esere katkısı tartışılmıştır. Tezin sonucunda Arthur Conan Doyle'un edebi dünyasına Charles Darwin ve teorilenin etkisi hem karakter yaratımında hem de olay örgüsü açısından etki ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyse Darwin?s theories, ?man?, ?the struggle for existence? and ?social instincts? in Arthur Conan Doyle?s novels A Study in Scarlet (1887), The Sign of the Four (1890) ve The Valley of Fear (1914) and evaluate the effects of the theories in Doyle?s works. In order to reflect the effects of the theories of Darwin, the novels are discussed in the context of scientific character, struggle for existence and social instincts.In the first chapter, the effects of Darwin?s works for the emergence of Sherlock Holmes as a scientific character are analysed. It is observed that Conan Doyle, who is affected by Darwin?s Origin of the Species and The Descent of Man, describes Sherlock Holmes like a scientist who can elaborately use his logic, observation skills and ability of doing experiment by himself. Doyle, who points out the superiority of scientific knowledge, creates an amateur scientific detective emphasizing his observations skills, and use of practical knowledge.In the second chapter, the structure of the struggle for existence is analysed among the characters in The Sign of the Four through Darwin?s theory of ?the struggle for existence?. It is focused on the theme of the struggle for existence which is shaped within two basic structures. Whereas the upper structure of the struggle is about mystery, unknown and can not be found, the substructure is related with struggle among the characters.In the third chapter, the effects of social instincts and moral sense to the novel are discussed by analyzing the characters through the common qualities of man and lower animals with Darwinian outlook. It is observed that social instincts and emotions are dominated in ?the Scowrers? secret community in The Valley of Fear. As a result of this study, Darwin and his theories about man and animals affect Arthur Conan Doyle?s literary world in terms of both the creation of his fictional characters and the plots of his novels.