Tüketicinin korunmasında rekabetin önemi
The Importance of competition on consumer protection
  1. Tez No: 105210
  2. Yazar: SELAHATTİN KAYNAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. YUSUF AKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Ill ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ TÜKETİCİNİN KORUNMASINDA REKABETİN ÖNEMİ Selahattin KAYNAK 2001, Sayfa : 83 Danışman :Yrd. Doç. Dr. Yusuf AKAN Jüri : Yrd. Doç. Dr. Yusuf AKAN : Prof. Dr. Muammer YAYLALI : Yrd. Doç. Dr. Üstün ÖZEN Bu çalışmada tüketicinin korunmasında rekabetin önemi ortaya konulmuştur. Konu, farklı boyutlarıyla ele alınmakla birlikte özellikle ekonomik boyutu ön planda tutularak incelenmiştir. Bu noktadan hareketle rekabet politikaları, kurumsal düzenlemeler ve tüketicilerin bizzat kendilerini korumada sahip oldukları evrensel haklardan biri olan şikayet hakkını ne derece kullandıkları da irdelenmiştir. Çalışma, dört bölümden oluşmaktadır. İlk üç bölümde tüketicinin korunması teorik bazda ele alınmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise imalat sanayiinde yoğunlaşan sektörler, tüketicilerin bu sektörlere yönelik şikayetleri ve rekabet ihlali ile ilgili yapılan başvurular incelenmiştir. Bu kapsamda, Sanayii ve Ticaret Bakanlığı, Devlet İstatistik Enstitüsü ile Rekabet Kurumundan konu ile ilgili 1998 yılına ait veriler toplanarak analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT MASTER THESIS THE IMPORTANCE OF COMPETITION ON CONSUMER PROTECTION Sefahattin KAYNAK 2001, Page: 83 Supervisor : Assistant Professor Yusuf AKAN Jury : Assistant Professor Yusuf AKAN : Prof. Dr. Muammer YAYLALI : Assistant Professor Üstün ÖZEN This study was intended to explain the importance of competition on consumer protection. The subject was examined in terms of its different aspects, in particular its economic aspect. In this context, competitional policies, institutional regulations and how effectively consumers uses their right of petition, one of the universal rights consumers have to protect themselves were examined. The study consists of four chapters. Some fundamental theoretical information about consumers and their protection is given in the first chapter while competition, markets and behavior violating competition were examined in the second chapter. Moreover, chapter 3 presents the importance of competition on consumer protection and benefit expected from competition. Finally, sectors concentrated in the manufacturing industry, consumers' complaints about the sectors and competition violations were examined in the last chapter.