Pavement maintenance management system
  1. Tez No: 10523
  2. Yazar: BULUT KADİR UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RÜŞTÜ YÜCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
YOL ÜSTÜ YAPISI BAKIM YÖNETİM SİSTEMİ UZUN, Bulut Kadir Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü, Y. Lisans Tezi Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Rüştü YÜCE Eylül 1990, 122 Sahile, ÖZET Bu çalışmada, kişisel bilgisayarlarda kullanılmak üzere bozulmuş yol kesimleri için uygun bir bakım veya onarım stratejisinin seçimi için bilgisayar programı geliştirilmiştir. Sistemin girdileri, bozukluk cinsi ve olcumu, mevcut üst yapının fiziksel özellikleri ve yapısal kapasitesi, trafik yüklerini çevre koşulları ile birlikte kapsamaktadır. Bilgisayar programı AASHTO'86 ust yapı dizayn metodunu kullanarak, yeni ust yapı dizaynı da yapmaktadır. Kullanıcıya, programda gerçekleştirilen tasarım yanında kendi kararlarını verebilme seçeneğide sunulmaktadır. Programın çıktısı ise, her hangi bir zaman için, bakım veya onarım stratejisinin parametreleri, maliyetleri, önerilen ömürler ve başlangıç servis seviyelerinde içeren parametrelerden oluşmaktadır. Yeni dizayn çıktısı ise, yeni ust yapı yapımı için gerekli tu m parameterlerden içermektedir.Anahtar kelimeler : İlk yıl trafiği, yol üsı yapısı bakım yönetim sistemi, üst yapı yönetim sistemi, servis yeteneği indexi, son servis yeteneği. Bilim Dalı Sayısal Kodu : 624.04.01 VI
Özet (Çeviri)
PAVEMENT MAINTENANCE MANAGEMENT SYSTEM UZUN, Bulut Kadir Faculty of Engineering Department of Civil Engineering, M.S. Thesis Supervisor: Prof.Dr. Rüştü YÜCE September 1990, 122 Pages ABSTRACT In this study, a computer program has been developed to trace the stages of a pavement maintenance or system on personel computers for the selection of preferable maintenance or rehabilitation strategy for a given any distressed pavement section. Inputs to the system include distress ivpe and measurements of distresses, physical properties of the existing pavements, traffic loads and the structural capacity of the existing pavement, together with the environmental conditions of the operating media. The program also makes the new pavement design by using AASHTO 86 pavement design method. The user has the choice of making decisions along the design procedure implemented in the program. The output consists of a complete set of maintenance or rehabilitation strategy parameters, costs, expected lifes and servicebility level for any time. The new pavement design outputs are a complete set of design parameters for the construction of new pavements. mKey words : First Year Traffic, Pavement Maintenance Management Systems, Pavement Management System, Present Servicebility Index, Last Servicebiiity Science Code : 624.Ü4.Û1 IV