Bir yol üst yapısının analizi
An Analysis of the super structure of a highway
  1. Tez No: 4432
  2. Yazar: ZİYA ŞAKİR ELÇİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RÜŞTÜ YÜCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
BİR YOL ÜSTYAPISININ ANALİZİ (Yüksek Lisans Tezi) Ziya Şakir ELÇİN GAZİ ÜNİVERSİTESİ PEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Nisan 1988 ÖZ Bu çalışmanın amacı, dış koşulların ve malzeme ö- zelliklerinin, esnek yol üstyapısının davranışları üze rindeki etkilerini araştırmaktır. Balıkesir - İzmir yo lunun 0+000 - 8+650 km.lik kısmı, üstyapıda, ayrışma, tekerlek izi ve çatlama gibi trafik ve trafiğe bağlı ol mayan arızaların ölçümü ve gözlenmesi için örnek olarak seçilmiştir. Ağır dingil yükünün tekrarları, aşırı yük leme, trafik hacmindeki artış hızı, drenaj koşulları ve esnek yol üstyapısının her bir tabakasında kullanılan malzemenin kalitesi gibi etkenlerle bu arızalar arasın da ilişki kurulmaya çalışılmıştır. Varolan yol üstyapı sı kalınlıkları ile kuramsal olarak olması gereken ka lınlıklar karşılaştırılıp ve yetersiz olan üstyapı ka lınlıkları belirlenmiştir. Son olarak, sonuçlar ve daha ileride jrapılacak çalışmalar için öneriler belirtilmiştir. II
Özet (Çeviri)
AN ANALYSIS OF THE SUPER STRUCTURE ' OF A HIGHWAY (M. Sc. Thesis) Ziya Şakir ELÇİN GAZÎ ÜNİVERSÎTY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY April 1988 ABSTRACT The aim of this study -was to investigate the inf luence of environmental factors and material properties on the "behavior of flexible pavement structure. A sec tion Balıkesir - Izmir Road between 0.». 000 - 8 + 650 has been selected as a sample to observe and measure the traffic and non-traffic associated distresses such as cracking, rutting and disintegration. The distresses were tried to relate to heavy axle load repetitions, excessive loading, rate of increase in traffic volume drainage conditions and quality of materials used in each layer of the flexible pavement structure. The exis ting pavement thicknesses were compared with the theore tical design thicknesses and sections having insuffici ent in situ pavement thicknesses were determined. Finally conclusions and recommendations for further study were stated. Ill