Effect of lateral confinement on swell behaviour
Yanal sargının şişme davranışı üzerine etkisi
  1. Tez No: 10524
  2. Yazar: KAMİL YANIKÖMEROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. ORHAN EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
YANAL SARGININ ŞİŞME DAVRANIMI ÜZERİNE ETKİSİ YANIKÖMERO?LU, Kamil Yüksek Lisans Tezi, înşaat Müh. Bölümü Tez Yöneticisi : Doç. Dr. A. Orhan Erol Eylül 1990, 105 sayfa ÖZET önemli süreksizlikler içermeyen yapıda hazırlanan laboratuvar numuneleri ile yapılan ödometre tipi şişme deneyleri çatlakların etkisini yeterince yansı tamamaktadır. Bu yüzden bu tür zeminlerde odömetre deneylerinden elde edilen zemin parametreleri, arazideki şişmeyi olduğundan -Fazla gösterme eğilimindedir. Bu tür yapısal etkileri hesaplamak için bir yanal sınırlılık -Faktörü önerilmektedir. Bu çalışmada, gerçek zemindeki yarık ve çatlakları (makro boşlukları) temsilen, statik olarak sıkıştırılmış kil üzerine yatay ve dikey yapay delikler açılarak hazırlanan bir model zemin düşünülmüştür, ödometre şişme deneyleri üç grupta yapılmıştır : i) yanal sınırsızlık ii) kısmi yanal sınırlılık iii) tam yanal sınırlılık durumları. Her grupta, değişik başlangıç kuru birim hacim ağırlıkları ve makro boşluk miktarlarıyla serbest şişme, şişme basıncı ve yük altında şişme deneyleri gerçekleştirilmiştir. Makro boşlukların varlığı sebebiyle şişme miktarlarında önemli bir azalma gözlenmiştir. Deney sonuçlarına dayanarak, yanalsınırlılık faktörünü, dikey basınç ve makro boşluk miktarı yüzdesine bağlı olarak veren ampirik bir denklem geliştirilmiştir. Anahtar Kelimeler Şiçen Zeminler, Şişme Basıncı, Şişme Yüzdesi, Yük Altında Şişme, Yanal Şişme, Yanal Şişme Basıncı, Zemin Yapısı Bilim Dalı Sayısal Kodu : 624.01.01 vı
Özet (Çeviri)
EFFECT OF LATERAL CONFINEMENT ON SWELL BEHAVIOUR YANIKÖMEROGLU, Kamil M.S. in Civil Engineering Supervisor : Assoc. Pro-F. Dr. A. Orhan EROL September 1990, 105 pages ABSTRACT In conventional swell oedometer tests the influence of the cracks can hardly be simulated, since laboratory samples arB usually prepared -From smooth intact cores which do not include major discontinuities. There-Fore the swell parameters obtained from oedometer tests tend to overestimate in-situ heave in such soils. A lateral restraint factor is then introduced to account for such structural effects. In this study a soil model has been suggested to simulate the cracks and fissures (macropores) in a real soil with artificial holes drilled, vertically and horizontally, in statically compacted clays. Three groups of swell tests have been performed : i) no lateral restraint; ii) partial lateral restraint; iii) full lateral restraint (oedometer -intact) conditions. Free swell, swell pressure and swell under load tests have been performed in each group with different initial dry densities and macropore contents. A significant reduction in swell parameters have been observed due to the presence of the macropores. An empirical equation 111for lateral restraint -Factor has been developed in terms of the surcharge pressure and percent macropore content. Key words : Expansive Soils, Swelling Pressure, Percent Swell, Swell Under Load, Lateral Swell, Lateral Swell Pressure, Soil Structure Code : 624.01.01 a v