Temel eğitim II. kademe öğrencilerinin müzik dersleri ve çalgı eğitiminde kullanabilecekleri çok sesli metod antoloji çalışması
  1. Tez No: 105236
  2. Yazar: TÜMAY CRUMP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ KAMACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
to ÖZET ÇT^ Temel Eğitim 2. Kademe Öğrencilerinin Müzik Dersleri Çalgı Eğitiminde Kullanabilecekleri Çok Sesli Çalgı Eğitimi Metot - Antoloji Çalışması İlköğretim ve liselerde müzik öğretmenliği yaptığım yedi yıl içinde, temel eğitim II. kademe müzik dersleri ve çalgı eğitiminde kullanılabilecek çok sesli eserlerin sınırlı ve yetersiz olduğunu gördüm. Müzik derslerinde kullanılmak üzere, çok bilinen klasik batı müziği eserleri, halk müziği ezgilerimiz ve çok sesli okul çalgı gaıpları için üretilmiş eserlerin olduğu bir albüm eksikliği tartışılmazdır. Böyle bir eksikliği giderme ve eğitim müziğimize bir metot kazandırma düşüncesi ile bu tez çalışması yapılmıştır. Çok sesliliği tanıma, yaşama katma özelliği en fazla temel eğitim çağında edinilir. Bu dönemde çalma tekniği kolay, insan sesine en yakın (öğrencinin müzik kulağının gelişimi açısından önemli) alet olan blokflüt için hazırlanmış çok sesli metot çalışmaları büyük önem taşımaktadır. Bu araştırmada, tarihsel yöntem ile gözlem, anket ve görüşme tekniği kullanılmıştır. Müzik eğitiminin Türkiye ve dünyada geçmişteki ve günümüzdeki yeri ve önemi incelenmiştir. Ülkemizde ve yurt dışında kullanılan metotlar, eğitim kitapları incelenmiştir. Ulus özel Musevi Lisesi Temel Eğitim II. kademe öğrencilerinden rastlantısal olarak belirlenen bir grup uygulanan yöntemin belirli etkilerini ölçmede kullanılmıştır. İkinci bir analiz olarak, Baldöktü Anadolu Lisesi ve Ulus Özel Musevi Lisesi Temel Eğitim II. kademe öğrencilerine 20 sorudan oluşan bir anket, ön test ve son test şeklinde uygulanmıştır. Bu iki araştırmadan elde edilen bilimsel bulgular ve kişisel gözlemler antolojik çalışmamızı desteklemektedir. Araştırma sırasında ülkemizde ve yurt dışında bulunan müzik öğretmeleriyle görüşmeler yapılmıştır. Ortaya çıkan ihtiyaca göre çok sesli eğitim müziği üretilmiş, varolan materyal eğitim müziğine uygun olarak çok seslendirilmiştir. Müzik öğretmenleri için önemli bir kaynak olduğuna inandığım bu çalışmanın sayıca artması, çalgı müziği repertuarını ve dar bir kalıp içine itilen eğitim müziğimizi geliştirecektir. Tümay CRUMP
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the years that I have worked in primary and secondary education, I have seen that the polyphonic music that we teach in the second level at primary schools is not enough. It is obvious that a book containing well-known classical music, Turkish folk music and instrumental music for groups is necessary for teaching. It was in order to resolve this need that the research in the thesis was carried out. The most important time in our lives for us to learn and appreciate polyphonic music is during our primary school years. Therefore in that time easy-to-play recorder songs are very important to encourage the students. In this research; historical and descriptional methods and observe, questionnaire and interview techniques have been used. Music books in Turkey and in the world have been researched. A group of students have observed from Ulus Private Jewish School. A questionnaire has given to the students of Ulus Private Jewish School and Baldöktü Anatolian School. An interview was made with the music teachers. After all this work we had information that support our research. In this research new polyphonic musics were composed or the material that existed before were made polyphonic. I believe this research will be a source for music teachers and it will make improve the music education. VI