Masaüstü yayıncılık sisteminde tarama ve çıkış çözünürlüğünün baskı kalitesine etkisinin incelenmesi
A Study on the effects of scanning and output resolution in desktop publishing systems
- Tez No: 105241
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET OKTAV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matbaacılık, Typography
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matbaa Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
Bilgisayar teknolojisindeki gelişmeler sonucunda eskiden fotomekanik olarak hazırlanan baskı filmleri dijital ortamda hazırlanmaya başlamışta. Fotomekanik yöntemde görüntünün netliği ve detay hassasiyeti, filmin gren adı verilen gümüş tuzlarının boyutları ile belirlenirdi. Elektronik olarak hazırlanan baskı filmlerinde görüntü artık pikseller ile meydana getirilmektedir. Bu piksellerin miktarı görüntünün netliğini ve basılabilirliğini belirlemektedir.“Ne kadar çok piksel o kadar çok kalite”düşüncesi ise sanıldığının aksine baskı için geçerli bir kriter değildir. Baskı için gerekli olan filmlerin elde edilme aşamasında baza özel durumlar vardır. Bu durumlar; 1. Makinelerin fiziksel sınırlan, 2. İnsan gözünün fiziksel sınırlarıdır. Verilen çözünürlük, makinelerin kapasitesinden fazla ise bu işlem cihazlarda yavaşlamalara ve zaman kaybına neden olacaktır. Aynı şekilde insan gözünün algılayabilme sınırının üzerinde verilen çözünürlük de zaman ve emek kaybına sebep olmaktadır. Çözünürlüğün az verilmesi ise detayların elde edilmemesine ve görüntüde bozulmalara neden olmaktadır. Bu etkenler arasında doğru çözünürlüğü bulup uygulamak; hızlı ve doğru sonuçlan alabilmek için büyük önem taşımaktadır. Bu projenin amacı yukanda sıralanan etkenler doğrultusunda gerekli olan çözümü ortaya koyacaktır. Ekim, 2001 M. Batuhan Kurt rv TCY0KSKö£unteıanDiJB
Özet (Çeviri)
Printing films have been begun to be prepared on digital conditions according to the developments in computer technology. The image clearness and the detail sensibility have been done with silver particules which are named as gren on photomechanical process. The images on the electronically prepared printing films are now been created with pixels. These number of the pixels is conducting the image clearness and the printibility.“More pixel, more quality”thought is not a reliable criteria as it has known. There are some special conditions while in the preparing process of the necessary films that are required for printing. These conditions are; 1. The physical capacities of the machines, 2. The physical capacity of the human eye. If the resolution is higher than the capacity of the machine, this process will cause time wasting and slowness. It also cause time wasting and working deficiency if the resolution is higher than the human eye capacity. The lower resolutions cause getting unclear details and fluness of the images. Finding the right resolution within these indicators is very important for getting the fast and the right results. The aim of this project is proving the solutions within the indicators that are mentioned above. October, 2001 M. Batuhan Kurt V