Grafik teknolojisinde bilgisayar destekli tasarım ve grafik eğitimde verimliliğe etkileri
Computer aided design in the graphic technology and its effects on productivity of graphic education
- Tez No: 67980
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ŞENEL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
 - Yıl: 1997
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 90
Özet
GRAFİK TEKNOLOJİSİNDE BİLGİSAYAR DESTEKLİ TASARIM VE GRAFİK EĞİTİMİNDE VERİMLİLİĞE ETKİLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Abbas KETİZMEN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak, 1997 ÖZET Bu tez, tanıtım ve grafik iletişim teknolojisi ile multimedya'yı genel olarak tanımlamakta ve bir grafik tasarım atelyesi olarak kabul edilen masaüstü yayıncılık sistemini, donanım ve yazılımlarıyla incelemektedir. Multimedyanın grafik sanatlarla ilişkisi araştırılarak,, ülkemizdeki grafik eğitimi ile multimedya ilişkisi kurulmuş, ders programlan ve uygulama yöntemleri incelenmiştir. Grafik tasarım eğitiminde verimliliğe etki eden faktörler tesbit edilmiş, grafik eğitiminde verimlilik araştırılmış, klasik eğitim yöntemiyle bilgisayar destekli eğitimin karşılaştinlmalan deneysel nitelikte yapılmıştır. Bilim Kodu : 222.11.01 Anahtar Kelimeler : Grafik, MÜY (Masaüstü Yayıncılık), Bilgisayar Grafiği Multimedya, Bilgisayar Destekli Tasarım Sayfa Sayısı : 90 Danışman : Yrd. Doç Dr. Ahmet ŞENEL
Özet (Çeviri)
II (M.Sc.Thesis) Abbas KETİZMEN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January, 1997 ABSTRACT This thesis defines in general the publication and graphic communication technology together with multimedia. It also examines the desktop publication system, adopted as graphic design studio together with it's hardware and software. Relation between multimedia and graphic arts has been investigated. Also the relation between education on graphics and multimedia has been established in our country's training schedule and application methods has also been investigated. The factors effecting productivity of graphic design education has been determined, the productivity of graphic education has been searched, and experimental comparison on equal basis between classical education method and computer aided education has been carried aut Science Code : 222.11.01 Key Words : Graphic, Desktop Publishing, Computer Graphic, Multimedia, CAD (Computer Aided Design). Pace Number : :90 Adviser : Assistant Prof. Dr. Ahmet ŞENEL