Sarı çam (Pinus sylvestris) kozalağı biyoması kullanılarak atıksulardaki ağır metallerin biyosorpsiyonu
Biosorption of heavy metals in the wastewater by cone biomass of pinus sylvestris
- Tez No: 105258
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YALÇIN K. BAYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Sabit sıcaklık ve karıştırma hızında çalışan bir çalkalayıcıda, Pinus sylvestris (San Çam) kozalaklarından elde edilen biyomas ile Cr6+ ve Pb 2+ iyonlarının biyosorpsiyonu çalışılmıştır. Başlangıç pH' ı, başlangıç metal iyon derişimi, biyomas derişimi ve karıştırma hızının, biyosorpsiyon verimine etkisi incelenmiş ve biyosorpsiyon verilerinin Freundlich ve Langmuir adsorpsiyon modellerine uygunluğu araştırılmıştır. En yüksek giderme veriminin Cr 6+ iyonları için pH 1' de, Pb 2+ iyonları için ise pH 4' de gerçekleştiği bulunmuştur. En uygun biyosorpsiyon koşullan Cr 6+ iyonlan için pH=l, T=25°C, kanştırma hızı =150 rpm, C0= 150 mg/L, m=lg/L, Pb 2+ iyonlan için ise pH=4, T=25°C, kanştırma hızı =150 rpm, Co=50 mg/L, m=4g/L olarak belirlenmiştir. Metal / Biyokütle oranının artması ile biyosorpsiyon veriminin azaldığı görülmüştür. En uygun koşullarda Cr 6+ ve Pb 2+ iyonlarının San Çam kozalağı biyoması (ÇKB) üzerine biyosorpsiyonunun, Freundlich izotermine Langmuir izoterminden daha iyi uyduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In a shaker working in stirring speed and constant temperature, the biosorptions of Cr and Pb 2+ ions with cone biomass oîPinus sylvestris were researched. The effects of initial pH, initial metal ion concentration, biomass concentration and stirring speed on biosoprtion efficiency were examined and the convenience of the results for biosorption experiments to the adsorption isotherms of Freundlich and Langmuir was examined. The highest removal efficiencies realized for Cr 6f ions and Pb + ions were found in pH: 1 and pH: 4, respectively. The most suitable biosorption circumstances were determined as pH=l for Cr6+ ions and T=25°C, stirring speed=150 rpm, Co=150 mg/L, m=l g/L,as pH=4 for Pb 2+ ions and T=25°C, stirring speed=150 rpm, Co=50 mg/L, m=4 g/L. An increase in Metal / Biomass ratio caused a decrease in biosorption efficiency. In biosorption of Cr 6+ and Pb 2+ ions on to cone biomass of Pinus sylvestris (PSB), conducted at the most convenient conditions, it has been found that Freundlich isotherm is more convenient than Langmuir isotherm.